Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Otevřená data obcí a měst jsou veřejně přístupné informace, které mají velkou budoucnost

| autor: Hana Tomášková0

Otevřená data obcí a měst jsou veřejně přístupné informace, které mají velkou budoucnost

Zapojení do projektu pro nás znamená, že můžeme být u něčeho nového. U něčeho, co povede k významné změně v práci s ohromnými daty, která jsou na obcích a městech k dispozici a která mohou být využita v aplikacích, které dnes ještě neexistují,“ objasňuje svůj pohled na otevřená data Věslav Michalik, starosta Dolních Břežan.

O otevřených datech se v Čechách mluví a píše řadu let, ale pragmaticky uvažující starosta brzy zjistí, že se mu v dnešní době investice do standardizovaného zpřístupnění dat nevyplatí. Mnoho dat o své obci má zajatých v software různých komerčních poskytovatelů, jejich zpřístupnění vyžaduje značné náklady a pokud se mu to i povede, tak obtížně najde způsob, jak je efektivně využít,“konstatujeMiloslav Nič, radní města Slaný .

„V našem pilotním projektu jsme se rozhodli jít novou cestou. V první fázi otevřít data, která nejsou součástí nějakého ekonomického či správního software, ale data, která se v různých podobách vyskytují na webových stránkách obce a sdělují informace, které by každý starosta o své obci rád šířil, jako jsou seznamy kulturních a sportovních akcí, významná turistická místa nebo místní aktuality,“ upozorňuje Nič.

Spojení měst Zlín, Kolín, Slaný, Trutnov a obce Dolní Břežany není náhodné. Slaný se svou vizí města průmyslu 4.0, Kolín jako vlajková loď českých Chytrých měst a Dolní Břežany jako prudce se rozvíjející centrum české vědy nejen v oblasti laserových technologií k sobě přirozeně nacházejí cestu.

Při řešení možností spolupráce v oblasti výměny dat byly navázány kontakty s doc. Nečaským z Matematicko-fyzikální fakulty UK a jeho prostřednictvím s lidmi z Odboru Hlavního architekta eGovernmentu Ministerstva vnitra ČR.

Odbor Hlavního architekta spolupracoval se Zlínem a Trutnovem. Tak přirozeným vývojem vznikla skupina pěti měst, která se zapojila do projektu vedeného Odborem Hlavního architekta „Otevřené formální normy a otevřená data obcí“. Cílem projektu je přizpůsobit co největší množství dat o našich městech potřebám počítačového zpracování.

Tady nejde o občany konkrétní obce,“ upřesňuje Věslav Michalik, „Zjednodušeně to chápu tak, že do budoucna umožníme, aby mohli vnější uživatelé bez omezení využívat existující data, pro začátek z webových stránek obcí, v různých aplikacích. Například pojedete autem a v navigaci zadáte dotaz, co se děje zajímavého okolo. A aplikace si stáhne z webů okolních obcí a měst informaci o právě konaných akcích, koncertech, výstavách apod. Když budou data ve správném formátu, vynoří se mnoho různých aplikací a nápadů jak je využít.“

Zpřístupnění a dalšímu využití těchto dat do standardizované podoby nestojí v cestě žádná technická ani právní překážka. Jak říká Miloslav Nič: „To je nesmírně důležité, protože hlavní důvod pomalého otevírání dat české veřejné správy je chybějící motivace. Chybí softwarové aplikace, které by dokázaly data prospěšným způsobem využít. Zapojení pěti různorodých měst a existující spolupráce s vysokými školami je příslibem, že se pro naše standardizovaná otevřená data brzy použití najde.“

Spolupracujeme s řešitelským týmem. Každá obec či město reprezentuje vzorek z celého spektra obcí a měst v Česku,“ připojuje se Věslav Michalik.

Z krátkodobého hlediska to znamená, že jakýkoliv software vyvinutý pro potřeby jednoho města bude okamžitě použitelný i ostatními účastníky projektu. Jakmile budou k dispozici hmatatelné výsledky, začnou je bezpochyby využívat další města a vesnice, která přijdou s novými nápady a novými aplikacemi. Čím více dat z různých míst bude k dispozici, tím více nabudou na významu jak pro veřejnou, tak soukromou sféru.

Tato spolupráce je součástí širší strategie Slaného v přípravě na nástup technologií spojených s průmyslem 4.0. Jedním z hlavních opěrných bodů průmyslu 4.0 je umělá inteligence. Metody umělé inteligence již dnes doporučují hudbu k poslechu, knihy k přečtení, ale třeba i investiční příležitosti. Města, která nebudou skryta v mlze nepřístupných dat, mají mnohem větší šanci upoutat pozornost investorů nebo turistů a zároveň zajistit, že jejich občané budou vědět opravdu o všem, co by je mohlo zajímat,“ uvádí na závěr Miloslav Nič.


Zdroj: Ing. Miloslav Nič, Ph.D.

Foto: ilustrační/ Pixabay



Máte dotazy či připomínky?

Napištenám,

vaše názory nás zajímají.

Tento portál tvoříme společně.


Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert