Olomoucký kraj: Ceny životního prostředí ovládl Sluňákov

| zdroj: Město Olomouc0

Olomoucký kraj: Ceny životního prostředí ovládl Sluňákov

Anketa, prostřednictvím které chce hejtmanství poděkovat jednotlivcům, spolkům i firmám za to, že například účelně hospodaří s vodou, vysazují zeleň nebo zlepšují recyklaci odpadu, je první svého druhu v republice. O vítězích v jednotlivých kategoriích rozhodovali svými hlasy přímo obyvatelé Olomouckého kraje. V každé z nich volili dlouhodobý přínos a významný počin v roce 2018.

Absolutním vítězem se stal Sluňákov. Jeho ředitel Michal Bartoš navíc získal cenu hejtmana. „Jsme rádi, že lidé ocenili naši činnost. My ji děláme rádi a ocenění vnímáme jako závazek, že se budeme v oblasti navazování hlubšího vztahu lidí a přírody snažit, aby se toto ocenění dostalo k samotné přírodě.. Naše činnost má smysl, je to povzbuzení k další práci,“ zhodnotil Michal Bartoš.

Kromě ocenění pro Centrum ekologických aktivit Sluňákov patří městu i další vítězná příčka. Za významný počin v kategorii „Odpadové hospodářství“ si první místo odnesla Jana Matzenauerová, vedoucí odboru městské zeleně a odpadového hospodářství magistrátu města.

„Jsem ráda, že se zúročuje naše dlouhodobá snaha v oblasti budování systému separovaného odpadu a jsme příkladem pro další města a obce,“ zhodnotila Jana Matzenauerová, která stála v popředí už v době, kdy se městu i v době neexistující legislativy podařilo docílit omezení skládkování a nahradit ho jeho energetickým využitím odpadu.

„Úspěchy Olomouce dokazují také opakovaná vítězství v krajské a celostátní soutěži obcí v třídění odpadů. Navíc o všechny pozitivní i negativní zkušenosti a poznatky se město dělí i na odborných konferencích v Česku a zahraničí,“ připomněl a ocenil náměstek primátora Otakar Bačák, který má oblast odpadového hospodářství ve své kompetenci.

Udílet Ceny za přínos v oblasti životního prostředí se Olomoucký kraj rozhodl letos poprvé. O cenách rozhodovali lidé v internetovém hlasování.

Výsledky ankety Ceny Olomouckého kraje 2019 za přínos v oblasti životního prostředí:

Kategorie VODA

1. místo ČEZ, a.s. – Obnovitelné zdroje
Cena za významný počin v roce 2018
1. místo Juraj Grňo, Silezika, z.s.

Kategorie OVZDUŠÍ

1. místo Renáta Medveďová
1. místo Luděk Plachý

Kategorie ODPADOVÉ HOSPODÁŘSTVÍ

1. místo ANTAKA, a.s.
1. místo RNDr. Jana Matzenauerová

Kategorie EKOLOGIE A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

1. místo Naše příroda, z.s., Olomouc
Cena za významný počin v roce 2018
1. místo Sluňákov, o.p.s.

ABSOLUTNÍ VÍTĚZ

Sluňákov, o.p.s.

CENA HEJTMANA OLOMOUCKÉHO KRAJE

Michal Bartoš - ředitel, Sluňákov, o.p.s.

Foto: Filip Jančo/olomouc.eu