Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Olomouc ustupuje od glyfosátů, koupí si parní stroj

| zdroj: Město Olomouc0

Olomouc ustupuje od glyfosátů, koupí si parní stroj
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

„Výhodou je, že tento stroj umí kromě hubení plevele také odstraňovat graffiti a jednoduše čistit městský mobiliář, pískoviště nebo dopadové plochy dětských hřišť,“ uvedl primátor Mirek Žbánek. Samotnému rozhodnutí předcházelo období několika měsíců testování alternativní likvidace plevele, ale i analýzy výhodnosti nákupu. Doporučil ho i odbor městské zeleně a odpadového hospodářství.

Podle ředitele TSMO ale glyfosáty z ulic zcela nezmizí. „Likvidace párou je náročnější a je zdlouhavá. Stroj na horkou vodu se bohužel nevejde všude, převoz na místo použití je složitý. Provoz stroje je poměrně hlučný a vznikají při něm zplodiny benzínu,“ naznačil Fryc. Navíc horká voda zničí plevel jen o výšce několika centimetrů, pro vyšší porosty je nevhodná.

Výstaviště Flora už nyní ví, že horkou páru ze stroje Technických služeb využije na pěti kilometrech cest, chodníků a zpevněných ploch. Především na plevel mezi žulovými kostkami. „Kromě toho, že metoda je účinná a šetrná, můžeme stroj použít i k čištění laviček, odpadkových košů a veřejného osvětlení,“ vypočítala ředitelka výstaviště Eva Fuglíčková.

Podobně reagoval i ředitel Správy nemovitostí Olomouc Roman Zelenka. „Až se trochu divím, že ten stroj už tady nemáme. V době, kdy nehubí plevel, může odstraňovat graffiti, práce je tady dost,“ podotkl ředitel Zelenka.

Technické služby dosud na likvidaci plevele využívaly především Roundup Biaktiv, který glyfosát obsahuje, ale je k přírodě nejšetrnější ze všech přípravků této značky. Parní plečky včetně obsluhy si TSMO zatím najímaly.

„Každoročně likvidují Technické služby plevel na 80 kilometrech městských chodníků. Letos byl na 60 kilometrech použitý přípravek Roundup Biaktiv, na 15 kilometrech horká voda a dalších pět kilometrů bylo ošetřeno mechanicky,“ uvedl náměstek primátora Matouš Pelikán. Příští rok se podle něj podíl chemického hubení plevele sníží na 40 kilometrů, horká voda bude použita na 30 kilometrech a deset kilometrů ošetří pracovníci TSMO mechanicky.

„Jedná se o jakýsi mezistupeň, o pilotní projekt. Až se vše zaběhne, není vyloučeno, že plevel a graffiti budeme ničit pouze párou,“ dodal primátor Žbánek. Parní přístroj přijde zhruba na 600 tisíc korun, další 1,2 milionu bude potřeba na komunální vozidlo, které ho bude přepravovat. Ve hře je i možnost, že půjde o elektromobil.

Foto: olomouc.eu

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert