Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Olej do kanalizace nepatří

| autor: Hana Tomášková| zdroj: PVK0

smažený.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Použitý olej či tuk včetně sádla patří do plastových uzavíratelných lahví a následně do speciálních kontejnerů umístěných v ulicích nebo do sběrných dvorů. Tuk po smažení se rozhodně nesmí vylévat do kanalizace.

Tuhnoucí tuk může ucpat potrubí a způsobuje zápach

„Tuk v kanalizaci ztuhne a zanáší potrubí, což způsobuje jeho nižší průtočnost a v krajním případě i ucpání,“ zdůrazňuje tiskový mluvčí společnosti Pražské vodovody a kanalizace Tomáš Mrázek.

Tuk se totiž usazuje na stěnách kanalizace, kde tuhne. Nabaluje na sebe postupně další nečistoty. Tyto příměsi pak ucpávají kanalizační čerpadla, obalují sondy ovládající jejich chod a zastavují je. Tuhé nánosy brání volnému průtoku odpadní vody a jejich odstraňování je velmi náročné. 

Další nepříjemností, kterou s sebou nese olej vylitý do kanalizace, je zápach rozkládajícího se tuku, který se skrz kanalizační vstupy šíří do ulic.

Tuk vylitý do WC nebo výlevky způsobuje problémy na čistírnách odpadních vod

Tuky negativně ovlivňují složení bakterií, které odpadní vodu čistí. Čistírna pak může pěnit, v některých nádržích dochází k zahnívání. To vše pak snižuje kvalitu vyčištěné vody a zvyšuje náklady na provoz čistírny.

Co dalšího do kanalizace nepatří

Rozhodně se do kanalizace nesmí dostat biologický odpad (zbytky jídel, odpad z kuchyňských drtičů), tuky (fritovací a motorové oleje), veškeré hygienické potřeby, chemikálie a léky.

Všechny tyto věci ohrožují samotné fungování kanalizačního systému a čistíren odpadních vod. Zbytky potravin v kanalizaci podporují život různých živočichů. Odpad z kuchyňských drtičů zanáší kanalizaci usazenými pevnými látkami, na které se váží zejména tuky, což může mít za následek snížení průtočnosti kanalizačních přípojek až po jejich úplné ucpání. Plastové části z hygienických potřeb, které nepodléhají rozkladu, zase mohou zcela zničit čerpadla v čerpacích stanicích odpadních vod. Čerpadlům také vadí vhazování vláknitých materiálů do kanalizace (kousky vaty, hadry apod.). Ty se pak namotávají na oběžná kola čerpadel a způsobují jejich ucpávání, případně se dostávají mezi oběžné kolo a hydraulickou skříň s následkem poškození ucpávky, zatečením do rotoru a zničení pohonného elektromotoru.

Provoz čistírny odpadních vod může výrazně zkomplikovat řada chemických a nebezpečných látek, z nichž některé jsou vysoce jedovaté a výbušné, a mají negativní vliv na biologické procesy při čištění odpadní vody.

Do stokové sítě nesmí vniknout:

  • látky radioaktivní, látky ropné
  • látky infekční a karcinogenní
  • látky omamné a hořlavé
  • jedy, žíraviny, výbušniny, pesticidy
  • biologicky nerozložitelné tenzidy
  • organická rozpouštědla
  • průmyslová a statková hnojiva, zeminy
  • silážní šťávy
  • látky působící změnu barvy vody
  • neutralizační kaly
  • hygienické potřeby
  • pevné odpady včetně kuchyňských

Jak správně třídit použité tuky a oleje

Správně se tuky a oleje třídí tak, že se přelijí do plastové lahve, kterou lze odnést do kontejneru na použité tuky a oleje nebo odevzdat jako tříděný odpad ve sběrném dvoře.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ