Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Odtrhávejte víčka od jogurtů. Dáte jim šanci k recyklaci

| autor: reda| zdroj: Sako Brno0

třídění nežel. kovů technologií vířivých proudů
zdroj: SAKO Brno

Díky technologii automatické třídicí linky mohl být v Brně zaveden tzv. multikomoditní sběr, kdy do žlutých kontejnerů patří kromě plastů také tetrapaky a nápojové kartony, ale i plechovky, konzervy, obaly od kosmetiky a ostatní kovové obaly.

třídicí linky, která obsahuje separátor železných i neželezných kovů,“ zdůrazňuje Pavel Urubek, předseda představenstva SAKO Brno. Aby byl odpad ze žlutých popelnic co nejlépe využit a recyklován, je třeba dávat do žlutých kontejnerů odděleně plast a kovové uzávěry. SAKO Brno proto doporučuje po otevření kelímku s hliníkovým víčkem odtrhnout toto víčko zcela a oboje, tedy jak víčko, tak kelímek, dát odděleně do žlutého kontejneru.

Je to maličkost, ale ve výsledku hodně pomůže. Protože hliník se zpracovává zvlášť a plasty se zpracovávají zvlášť,“ objasňuje Pavel Urubek. Během separačního procesu hliníkové víčko zachytí separátor nemagnetických kovů, zatímco kelímek vytřídí optický separátor. Pokud je hliníkové víčko spojené s plastovým kelímkem, stane se víčko pro trysku separátoru příliš těžké a nedokáže se tak oddělit z ostatního odpadu na pásu linky. „Což je škoda, protože hliník je materiál, s nímž se dá pracovat do nekonečna, aniž by ztrácel na kvalitě. Výroba hliníku je docela energeticky a environmentálně náročný proces, takže prostou recyklací tohoto kovu snižujeme emise, šetříme životní prostředí a finanční zdroje,“ konstatuje Pavel Urubek.

Od zahájení provozu první funkční automatizované linky na zpracování odpadu v ČR koncem března minulého roku dokázalo SAKO Brno k recyklaci předat 65 tun neželezných kovů, zejména hliníku. Při správném třídění by jich mohlo být i více. „Významně nám v tom mohou pomoci občané. První krok v tomto ohledu je nezbytné udělat již doma a hliníkový obal zcela oddělit od kelímku s jogurtem, kefírem, či smetanou“ uzavírá Pavel Urubek, předseda představenstva SAKO Brno.

Automatizovaná třídicí linka SAKO Brno byla slavnostně uvedena do provozu v březnu 2023. Za tři čtvrtiny předchozího roku stihla k následné recyklaci připravit šestkrát více plastového odpadu než předchozí ruční linka. V prvním roce provozu linka pracovala zkušebně na jednu směnu. Od února 2024 přešla linka na dvousměnný provoz.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert