Pokud bude legislativa schválena v podobě, kterou prošla Legislativní radou vlády, obcí se nedotkne nijak závažným způsobem.
Realita je totiž taková, že pokud se bude moci skládkovat, většinu starostů nikdy ani nenapadne, aby odpad řešili. Mnohé obce jsou chyceny pod krkem nadnárodními společnostmi a existují v ČR místa, kde starosta zaplatí za svoz a uložení na skládku téměř 4 tisíce korun za tunu a ani mu to nevadí. Pokud by se vzepřel, vládnoucí svozovka ho vykoupe tak, že si to za rámeček nedá.
Jsou města, kde občané neplatí poplatky za odpad vůbec. Rozpočty to utáhnou bez potíží. Holt budou díry v chodnících déle, nebo se seženou jiné peníze, hlavně aby občané volili správně.
Navýšení poplatků? Tak jak je navrženo, tak dává záruku všem, že mohou být v klidu. Především skládkaři. Separační sleva je totiž velmi dobrý institut. Vytřídíme požadované množství a můžeme to za ty 4 tisíce dál vozit na skládku. Nikoli jinam, protože sleva platí pouze pro skládku. Ne pro energetické využití, či jiné bláhové nakládání s odpadem. Zkrátka, do roku 2030 je to v pohodě. I kdybychom měli třídit jen na papíře. A nemusíme se bát, že nám skládky „dojdou“. Kapacita skládek se bez EIA a mnohdy i bez jakéhokoli povolovacího procesu rozšiřují směle dál.
Recyklace? Hezké slovo. V žádném případě nikdo nebude nic recyklovat. Nemá proč. Máme skládky. Zaběhnutá praxe celá desetiletí se nebude měnit jen proto, že máme touhu recyklovat. Kdo ze starostů se o to pokusí, narazí. A jak si bude zamačkávat bolestivou bouli na hlavě, zjistí, že recyklace neexistuje. Nikdo v Evropě, tím méně u nás, recyklovat nebude ze dne na den. Proč taky. Je pořád lepší skládkovat za 4 tisíce, než recyklovat za 8 tisíc.
Sumasumarum. Jemné nuance upravující nová legislativa bude pod rozlišovacími schopnostmi obcí a měst. Jen pár osvícených starostů přivede svá odpadová hospodářství někam dál, výš, k modernější formě. Ostatní pojedou de facto stejně a to až do navrhovaného omezení skládkování v roce 2030.
Poznámka: Ceny za tunu svozu a uložení odpadu v tomto textu opravdu existují, byť jen někde. Autor si tuto extrémní cenu vybral pod tíhou momentální frustrace z poznání, jak to chodí na severu naší krásné republiky.
Foto: koláž redakce
Komentáře