Obyvatelům Moravskoslezského kraje se bude díky RE:STARTU lépe dýchat

| autor: Moravskoslezský kraj0

Obyvatelům Moravskoslezského kraje se bude díky RE:STARTU lépe dýchat

Prostřednictvím RE:STARTu se podařilo pro uhelné regiony vyjednat vyhlášení výzvy na snížení emisí ze zařízení, která se podílejí na nadlimitní koncentraci znečišťujících látek v ovzduší. Do výzvy předložily projekty zejména velké průmyslové podniky, které usilují o snížení emisí ve svých provozech. Podpořeno bude 10 projektů z Moravskoslezského kraje za více než 1,3 miliardy korun. Evropská unie na ně přispěje částkou přesahující tři čtvrtě miliardy korun.

Další miliarda pro největší průmyslové podniky v kraji na snížení emisí

Výzva Ministerstva životního prostředí ČR byla zaměřena především na snížení fugitivních emisí, tzn. emisí, které vznikají při manipulaci s prašným materiálem na volném prostranství. Žadatelé mohli požádat o finance na výměnu stávajících zdrojů znečištění za efektivnější, nebo na pořízení ekologičtějších zařízení a technologií. Zvýšila se také míra spolufinancování z evropských peněz na 85 procent uznatelných nákladů.

Vedle kotlíkových dotací je tato výzva další příležitostí, aby se obyvatelům v kraji dýchalo a žilo lépe, což je naše dlouhodobá priorita. Naše úsilí zlepšit životní prostředí v kraji bude s touto podporou ještě důraznější a efektivnější,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Čtyřikrát ve výzvě uspěla společnost ArcelorMittal Ostrava s projekty zvyšujícími účinnost odsávání zdrojů prašnosti v aglomeracích svého závodu. Na tyto aktivity získala více než půl miliardy korun. Jde tak o další ze série ekologických investic společnosti, jejichž hodnota za posledních pět let přesáhla 2 miliardy korun.

Z evropských zdrojů budou spolufinancovány i tři projekty Třineckých železáren za 800 milionů korun. Kromě odprášení vysokopecního rudiště Třinecké železárny pořídí mobilní zařízení pro zachytávání prašnosti z povrchu provozů. Třinecké železárny v posledních pěti letech investovaly do projektů zlepšujících kvalitu ovzduší přes 4 miliardy korun včetně dotací a snížily emise prachu o více než 75 procent.

„Přestože již hutní průmysl nepatří mezi největší producenty emisí prachu, Třinecké železárny chtějí pokračovat i v dalších letech ve snižování svého negativního vlivu na okolí a připravují nové projekty v této oblasti. Získání dotační podpory znamená realizaci vyššího počtu projektů v bližším časovém horizontu,“ řekla mluvčí Třineckých železáren Petra Macková Jurásková.

Čistější Beskydy i Bruntálsko

Kromě velkých průmyslových podniků v kraji se finanční podpory dočká také společnost GIFF z Frýdlantu nad Ostravicí. Uspěla s projektem na snížení emisí ve své slévárně, kde zmodernizuje technologické zařízení jedné z linek za přibližně 80 milionů korun. Také firma Advanced World Transport pořídí díky evropské dotaci protiprašné zařízení na pracoviště Terminálu Heřmanice za milion korun.

S projektem za více než půl milionu korun uspělo také truhlářství Josefa Fajtla v Horním Benešově na Bruntálsku. Firma získala peníze na výměnu stávajícího ručně plněného kotle za automatický. „O dotaci pro svou firmu jsem žádal poprvé. Díky pořízení automatického kotle se zrychlí a zefektivní proces výroby a hlavně zredukuje kouř, který z kotle stoupal,“ objasnil úspěšný žadatel Josef Fajtl.

Šest miliard pro uhelné regiony do konce roku 2019

Finanční zdroje výzvy na snížení emisí ze stacionárních zdrojů byly realokovány z nevyužitých prostředků z národních operačních programů. S tímto přesunem Evropská komise souhlasila také díky zapojení Moravskoslezského, Karlovarského a Ústeckého kraje do programu RE:START a tzv. evropské uhelné platformy.

Tyto prostředky jsou pro uhelné kraje velmi potřebné. Použijeme je na financování užitečných projektů v oblasti životního prostředí, školství, zdravotnictví či dopravy. Celkově jednotlivá ministerstva vyčlenila pro uhelné regiony v rámci realokací 6 miliard korun na výzvy, které budou vyhlašovány do konce letošního roku,“ dodal hejtman Ivo Vondrák.

Kromě výzvy na snížení emisí ze stacionárních zdrojů mohou žadatelé z uhelných regionů získat finance z výzev na nízkoemisní či bezemisní vozidla či na regeneraci brownfieldů pro podnikatelské využití. Na září je plánovaná výzva pro podniky na modernizaci prostorově a technicky nevyhovujících objektů a areálů.

Třinecké železárny - ilustrační foto/wikipedie