Obec Neratov u Lázní Bohdaneč třídí odpady nejlépe mezi malými obcemi v republice

| autor: Pardubický kraj0

Cenu převzali zástupci obce na konferenci Odpady a obce 2019 v Hradci Králové.

„Musím obci a jejím obyvatelům pogratulovat k velkému úspěchu a poděkovat za jejich aktivní dlouhodobé třídění odpadu. O co víc odpadu se vytřídí, o to méně pak putuje na skládky. Právě proto Pardubický kraj každoročně podporuje krajské kolo této soutěže a musím říct, že právě obec Neratov je skoro každý rok mezi nejlépe hodnocenými,“ říká krajský radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil.

V Neratově najeli na systém třídění společnosti EKO-KOM už v roce 2006. „Pro občany je to jednoduché, asi proto se to tak dobře ujalo,“ konstatuje starosta obce Jaroslav Pulkrábek a pokračuje: „Rozdáváme lidem zdarma pytle na plasty, na papír, na tetrapak a na kovy a dáváme jim k tomu i stojany. Dále máme kontejnery na barevné a bílé sklo, na elektroodpad a na bioodpad, Od letošního července chceme na čtyřech místech v obci začít sbírat i použité jedlé oleje v uzavřených petlahvích.“

Třídění odpadu se stalo v obci tak samozřejmým, že by všem připadalo divné netřídit. Takoví obyvatelé jsou zde jenom výjimkou, která potvrzuje pravidlo. Právě proto mohou vyvážet směsný odpad jen jednou za 14 dní, a to ještě ne všichni popelnici naplní.

V České republice pravidelně třídí odpad 73 procent obyvatel. Letošním absolutním vítězem se stal Beroun, který převzal putovní Křišťálovou popelnici.

Foto: ilustrační/ Pixabay