Obec České Petrovice odebírala více než rok podzemní vodu bez povolení a dostala pokutu přes 133 tisíc korun

| zdroj: Česká inspekce životního prostředí0

Při kontrole v květnu 2019 zaměřené na odběr podzemních vod inspektoři ČIŽP zjistili, že obec měla povolení odebírat vodu z tohoto vrtu od října 2006 do konce září 2016. Další povolení měla vydáno až v lednu 2018 na deset let. „Z toho je zřejmé, že od počátku října 2016 do konce roku 2017 odebírala obec podzemní vodu bez povolení vodoprávního úřadu. Celkem za tu dobu nelegálně odebrala 8884 metrů krychlových podzemní vody,“  řekl Lukáš Trávníček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové.

Výše pokuty byla stanovena v nejnižší zákonné sazbě 15 korun za metr krychlový nelegálně odebrané vody. „Přihlédli jsme k tomu, že nedovolený odběr nebyl prováděn úmyslně. Šlo o nedbalostní porušení zákona způsobené opomenutím, že je potřeba zažádat o nové povolení. Nedovoleným odběrem nedošlo k ovlivnění jakosti a množství povrchových nebo podzemních vod. Odebraná voda nebyla určena ke komerčním účelům, ale k zásobování obyvatelstva pitnou vodou. Pokuta při dolní hranici zákonné sazby tak povede zejména k dosažení preventivního a výchovného účinku,“ vysvětlil Trávníček.

Obec proti sankci nepodala odpor a pokuta je pravomocná.

ilustrační foto/pxhere