Reklama

28. 3. 2019  |  Aktuality  |  Autor: Moravskoslezský kraj

Obce si mohou od kraje výhodně půjčit na rozvojové projekty

Výhodné úvěry od Moravskoslezského kraje mohou získat obce a svazky obcí na svůj rozvoj. Krajští radní v úterý 26. března 2019 vyhlásili nový finanční program JESSICA II, do jehož přípravy se zapojili také starostové. Rozpočet programu je 238 milionů korun.

Zvýhodněný úvěr mohou obce v Moravskoslezském kraji čerpat na rozvojové projekty, které nejsou dostatečně finančně podporovány z evropských strukturálních a investičních fondů nebo národních dotačních programů. Tento finanční nástroj ocení zejména na konci programového období Evropské unie, kdy už je velká část evropských prostředků vyčerpaná a do nového se počítá s jejich snížením. Moravskoslezské obce jsou jedny z prvních v Česku, které budou moci otestovat tento podpůrný nástroj.

„Obce a svazky obcí mohou požádat o výhodnou půjčku například na nové zóny pro bydlení, startovací byty, nová chytrá parkoviště, výstavbu sportovních zařízení, infrastrukturu cestovního ruchu, startovací dílny a kanceláře, průmyslové zóny, energetické služby, jako jsou zateplování budov, úsporné osvětlení, úsporné vytápění. Zkrátka na velké projekty, které mají ambici obec proměnit a rozvíjet její území,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška s tím, že podporovaná témata byla projednána i se starosty obcí.

O úvěry mohou obce žádat od 29. dubna. „Mohou získat až 50 milionů korun s maximální splatností 25 let. Při předčasném splacení bez vedlejších poplatků nebo sankcí. Pokud budou potřebovat, mohou si nechat splátky odložit. Výhodný je také úrok – je o polovinu nižší než v bance. Úvěr může obec začít splácet až po ukončení realizace projektu. Uznatelnými výdaji budou stavební náklady a náklady na technický dozor investora a BOZP a to až 6 měsíců zpětně od schválení žádosti o poskytnutí úvěru,“ upřesnil náměstek hejtmana Jan Krkoška.

V případě nedostatku finančních prostředků ve fondu budou žádosti o úvěr zařazovány do zásobníku. Program JESSICA II se může během svého fungování přizpůsobit reálným potřebám obcí a flexibilně tak reagovat na jejich požadavky. „O uzavření smlouvy pak rozhodnou krajští zastupitelé,“ řekl náměstek hejtmana Jan Krkoška.

Podrobnější informace na webových stránkách JESSICA II v Moravskoslezsku.

© Ekologie v praxi, z.s. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI