Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Občané chtějí více nádob na tříděný odpad, ale město odmítá

| autor: Hana Tomášková0

kontejnery284.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Někdy se stává, že veřejnost vidí odpadovou problematiku odlišně než vedení města. Odpadové hospodářství je nákladné a počet nádob či četnost svozů má motivovat k omezení produkce odpadu. Často je třeba vyřešit otázky nedostatku prostoru pro kontejnery, úzké příjezdové cesty nebo špatnou techniku třídění odpadu.

Úzké cesty

S nedostatkem vhodného místa pro nádoby na odpad bojuje řada měst. Někde komplikují situaci ještě úzké příjezdové cesty či nedostatek manévrovacího prostoru.

Pokud se jedná o šíři komunikace, tak je na trhu dostatek techniky, která si umí poradit i s tímto problémem – např. Piaggio, Bonetti nebo další vozidla typu Multikar.

itec_koše

Piaggio Porter se sběrnou vanou/I-TEC Czech, spol. s r.o.

Pytlový sběr nebo door to door

V případě, že obec či město nemá dostatek prostoru na umístnění popelnicové nádoby, lze využít

Ktech1
Nádoby na d2d sběr odpadu/ Komunální technika, s.r.o.

formu pytlového sběru nebo umístit v krátké docházkové vzdálenosti sběrné místo na separovaný odpad. Důležitá je v tomto případě osvěta.

Pytlový sběr tříděného odpadu funguje v mnoha městech jako doplňkový systém třídění odpadů. Umožňuje adresné třídění a evidence odpadů přispívá ke snižování jejich produkce. Jakmile sběr není anonymní, lidé více dbají na kvalitu třídění i na předcházení vzniku odpadu.

V poslední době nahrazuje pytlový sběr nový systém. „Ideální třídění je, aby měla každá domácnost své nádoby na papír, plast a bio. To je tzv. door to door systém, který se v mnoha městech perfektně osvědčil. Na tyto projekty je navíc možné čerpat dotace,“ říká Josef Matějovský ze společnosti Komunální technika, s.r.o.

Podzemní a polopodzemní kontejnery

Pokud má město podmínky pro zřízení podzemních či polopodzemních kontejnerů, získá pěkné veřejné prostranství. Prostor pro odpad je z největší části ukrytý pod zemí.

„Toto řešení se stává čím dál tím populárnější v obcích a městech nejen po celé ČR. Hlavní výhodou je uschování nádoby na odpad pod povrch, čímž je zajištěný mnohem vyšší objem odpadu, a přitom nikde nepřekáží. Nad povrchem pak zůstává pouze šachta s patřičně označeným víkem dle daného odpadu. Další výhodou je nenarušení okolní estetiky či zamezení zápachu zodpadu,“ říká Martin Šťastný z firma MEVA-TEC s.r.o.

Tento typ kontejnerů vyžaduje, aby se lidé naučili obalový materiál rozkládat nebo sešlapávat. Díky tomu pak mají dostatek místa pro odpad a ekonomika svozů dává smysl.

„Čím větší otvor nádoby mají, tím více se nádoby plní a následně se vyváží vzduch. Musíme se naučit separační odpad, a to převážně papír, natrhat na menší kusy a pak jej vyhodit,“ upozorňuje Josef Matějovský.

Meva_lis
Lis na odpad/ MEVA-TEC, s.r.o.

Lis na odpad

Jako alternativa edukace občanů ke správné technice třídění odpadu se nabízí koupě lisu, který odpad zkomprimuje.

„V tuto chvíli se integrovaný lis v koši či kontejneru jeví jako nejefektivnější řešení pro eliminaci takového neduhu, jako je nesešlápnutí PET lahve či nerozložení kartonové krabice,“ vysvětluje Martin Šťastný a dodává: „Výhodu přináší především v maximálním využití vnitřního prostoru kontejneru či koše. Lisy jsou navíc vybaveny chytrým řešením kontroly naplnění a správy technického stavu.Vlastník kontejneru je schopen kontrolovat naplnění díky softwaru a tím přesněji plánovat vyprázdnění kontejnerů. Ušetří tak na nákladech za provoz nákladního vozidla a zároveň se podílí na snížení emisí.“

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert