O dotace mohly žádat obce ležící na územích národních parků a další subjekty od pondělí 18. listopadu. Získat mohly příspěvek 50 tisíc až 5 milionů korun na modernizaci infrastruktury a veřejného osvětlení, na tvorbu rozvojových plánů, podporu environmentálních vzdělávacích aktivit a infocenter či spolufinancování nákladných projektů z Operačního programu Životního prostředí.
Zájem o dotace byl však mimořádný a 100 milionů se vyčerpalo v rekordně krátkém čase. „Během tří dnů od otevření výzvy dorazilo na Fond 46 žádostí s požadavkem přes 103 milionů korun, a proto jsme příjem žádostí ukončili,“ uvádí Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, a dodává: „Mezi žádostmi jednoznačně dominují projekty na zlepšení infrastruktury, konkrétně opravy cest, komunikací, cyklostezek a chodníků, významná část prostředků pomůže ke snížení světelného znečištění.“
„Obce v národních parcích jsou naším strategickým partnerem v péči a ochraně těch přírodně nejbohatších velkoplošných území České republiky. Devět let se proto systematicky věnujeme i dotační podpoře obcí v národních parcích, v posledních dvou letech jsme ji dokonce ještě navýšili – a poptávka stále roste. Což znamená, že naši pomoc obce kvitují, a to je skvělé. Finančně tak konstantně podporujeme nejen rozvoj šetrného turismu, ale také zachování zaměstnanosti v regionu,“ přidává se ministr životního prostředí Richard Brabec.
Do obcí ležících na území národních parků plynou prostředky z rozpočtu Státního fondu životního prostředí ČR dlouhodobě. Jejich cílem je zlepšit životní prostředí a kvalitu života obyvatel v obcích v národních parcích a podpořit jejich udržitelný rozvoj.
Projekty podpořené v rámci aktuální výzvy musí žadatelé zrealizovat nejpozději do konce roku 2022. Další výzva pro obce v národních parcích je plánovaná na 3. čtvrtletí roku 2020.
Foto: Špindlerův mlýn – břeh směrem k Bílému mostu. Zdroj: archiv SFŽP ČR
Komentáře