Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Není odpad jako odpad aneb Kdy odpad nevznikne

| autor: Hana Tomášková0

Není odpad jako odpad aneb Kdy odpad nevznikne

Kompost či textil pro charitu není odpad

Typickým příkladem je bioodpad. Bioodpad z hnědých popelnic se bude do objemu vytříděného odpadu pro účely třídící slevy započítávat. Na odpad, který občané vytřídí na kompost, je ale pohlíženo jako na odpad, který nikdy nevznikl, a proto do vytříděného objemu započítáván nebude.

Podobně je to s textilem. Pokud ho občané vytřídí do obecních kontejnerů, v rámci třídící slevy bude započítán, pokud skončí v charitativních kontejnerech, je to opět odpad, který nikdy nevznikl.

Jak by se nám žilo, kdyby bylo takto jednoduché zajistit, aby odpad nikdy nevznikl. Reálná situace je samozřejmě složitější, přesto se s ní obce a města budou muset popasovat.

Prevence vzniku odpadu v obcích a městech

Důležité bude zaměřit se na prevenci vzniku odpadů v obcích a městech. Zde hraje velmi podstatnou roli osvěta a práce s občany. Motivace veřejnosti apelováním na ekologický dopad někde zafunguje, jinde vsadí na benefity a finanční zvýhodnění. Ať tak či onak, bude nutné soustředit se na položky, které tvoří významnou součást směsného komunálního odpadu, a přitom není tak problematické je z něj odstranit.

Obalový odpad, bioodpad, drobné elektrospotřebiče, textil a další komodity, které lze buď vhodně vytřídit, a nebo ještě lépe dále využít. Přímá redukce obalového materiálu je samozřejmě diskutabilní,  cesta od jeho nadměrného využívání v logistice je ještě velmi trnitá.

Bioodpad je typickou komoditou, kterou lze dále využívat. Je více než žádoucí tuto složku ze směsného komunálního odpadu odstranit. Tvoří velmi podstatnou část jeho objemu a nelze ji eliminovat, protože například kuchyňský odpad bude vznikat neustále. Lze s ní však nakládat v náš prospěch.

Zajištění možností opakovaného používání věcí

Ve směsném komunálním odpadu končí i mnoho předmětů, které by mohly dále sloužit. Jedná se o použité oblečení, obuv, hračky, sportovní vybavení, nádobí a podobně. Obce mají možnost čerpat dotace na vybudování re-use center, která by pomohla těmto materiálům prodloužit životnost. Některé obce již v současné době organizují akce na prodej použitých věcí, zprostředkovávají možnosti k výměně či tyto činnosti alespoň podporují.

Je nutné přihlížet i ke komfortu občanů, protože cesta ke znovu-využívání předmětů, které by jinak skončily v odpadu, musí být krátká a jednoduchá. Je třeba stanovit jasná pravidla, zajistit vhodné časové a lokalitní možnosti a posilovat snahu veřejnosti spolupodílet se na tomto systému.

Práce s veřejností

V rámci odpadového hospodářství je spolupráce s občany nezbytná, což však již starostové znají a dávno praktikují. Osvětovou činnost je vhodné provádět opakovaně a stále pracovat na motivaci k lepšímu třídění odpadu. Mottem pro další období by však měla být minimalizace odpadu.

Foto: ilustrační/ redakce archiv

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS