Nejvyšší správní soud zrušil pokutu pro REMA PV Systém udělenou MŽP

| zdroj: TZ Rema/ Lesensky0

solární panely pixa2
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Nejvyšší správní soud potvrdil postup společnost REMA PV Systém při stanovení recyklačního příspěvku pro odběr vysloužilých solárních panelů. Svým rozhodnutím tak zrušil pokutu, kterou společnosti již v roce 2013 udělilo Ministerstvo životního prostředí ČR (MŽP).

REMA byla dle MŽP pokutována proto, že nestanovila správně příspěvek na recyklaci dle novely zákona o odpadech, když svým klientům nastavila nižší poplatek, než jaký navrhovalo ministerstvo. Nejvyšší správní soud upozornil, že ministerstvo na stanovení výše poplatku poskytlo jen 2 dny.

Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z července 2022 zavázalo Městský soud v Praze, aby zrušil pokutu pro společnost REMA PV Systém udělenou Ministerstvem životního prostředí ČR. Rozhodnutí potvrdilo, že se společnost nedopustila správního deliktu dle zákona o odpadech.

MŽP totiž podle soudu nepřijalo včas prováděcí předpisy na stanovení výše poplatku a svou povinnost splnilo na poslední chvíli. Společnost REMA PV Systém se tak mohla s prováděcími předpisy seznámit nejdříve ve čtvrtek 28. června 2013, přičemž povinnost stanovení recyklačních poplatků platila již od soboty 30. června 2013.

REMA PV Systém byla proto nucena s klienty uzavřít smlouvy, ve kterých se odkazovala na výpočet poplatku dle prováděcího předpisu, bude-li přijat. Nejvyšší správní soud ve svém rozhodnutí označil tento postup za přirozenou reakci společnosti, protože ještě týden před datem, kdy měla být naplněna zákonná povinnost, nebyly potřebné informace od MŽP k dispozici.

Po dlouhých devíti letech se nám podařilo dokázat, že jsme jednali zcela legálně. Hájili jsme zájmy našich klientů, snažili jsme se na novelu zákona o odpadech připravit včas. Jsme rádi, že správnost našeho jednání potvrdil i Nejvyšší správní soud,“ uzavřel David Beneš, předseda představenstva společnosti REMA PV Systém.