Největší zájem je o pořízení vozů na elektropohon

| autor: Hana Tomášková| zdroj: SFŽP0

Největší zájem je o pořízení vozů na elektropohon

Výzva č. 11/2019: Alternativní pohony podporuje spolu s vozidly na alternativní pohon také dobíjecí stanice. Připraveno je celkem 100 milionů korun.

Ve výzvě na podporu vozů s alternativním pohonem evidujeme k dnešnímu dni 49 přijatých žádostí s celkovým požadavkem na dotaci ve výši 19,2 mil. Kč,“ říká Lucie Früblingová ze Státního fondu životního prostředí ČR.

Na co můžete dotaci získat

Nákup nových vozidel či pronájem vozidel formou operativního leasingu na tyto alternativní pohony:

• CNG – automobil, který má alespoň jednu pohonnou jednotku na zemní plyn,
  • plug-in hybrid (PHEV) – vozidlo s více pohonnými jednotkami, které má elektrický pohon a lze jej dobíjet z externího zdroje,
  • hybrid (FHEV) – vozidlo s plně hybridním pohonem vybavené elektromotorem,
  • elektromobil – vozidlo výhradně s elektro pohonem (BEV, EREV)

Spolu s nákupem nebo pronájmem vozidel lze čerpat příspěvek i na pořízení chytrých dobíjecích stanic pro elektricky poháněná vozidla, tzv. smart wallboxů.

Aktuálně k dispozici 80 mil. Kč

Největší zájem je o podporu na pořízení osobních vozů na elektro pohon. K dispozici je aktuálně zhruba 80 mil. Kč,“ upozorňuje Lucie Früblingová a doplňuje: „Tempo přírůstku žádostí je prozatím obdobné jako v předchozí výzvě. Žádné významné výkyvy v souvislosti s probíhající koronakrizí zatím neevidujeme.“

Výše příspěvku

Na vozidlo a na chytrou dobíjecí stanici uvádí tabulka níže, dosáhnout může až 40 % celkových způsobilých výdajů:

Typ vozidla/dobíjecích stanicMaximální výše dotace na jedno vozidlo/dobíjecí stanici
CNGElektromobilPlug-in hybridHybrid
M1 (osobní)50 tis. Kč250 tis. Kč200 tis. Kč50 tis. Kč
N1 (nákladní do 3,5t včetně)100 tis. Kč500 tis. Kč200 tis. Kčx
L7E (malá užitková)x200 tis. Kčxx
L6Ex100 tis. Kčxx
L1E, L2E (motorky do 45 km/h)x30 tis. Kčxx
L3E, L4E, L5E (motorky nad 45 km/h)x50 tis. Kčxx
M2, M3 do 7,5t včetně (minibus)150 tis. Kč1 mil. Kčxx
N2 do 12t včetně (nákladní střední)250 tis. Kč1 mil. Kčxx
Dobíjecí stanicex20 tis. Kčxx

(x = není podporováno)

Podmínky pro získání dotace

• Podpora se nevztahuje na elektromobily, plug-in hybridy a hybridy, které využívají hlavní trakční baterii na bázi olova a kadmia.
  • U každého elektromobilu či plug-in hybridu lze podpořit maximálně jednu chytrou dobíjecí stanici.
  • Podpořená vozidla ve třídě M2, M3 není možné využívat k zajištění dopravní obslužnosti jako veřejné služby v přepravě cestujících.
  • Vozidla a chytré dobíjecí stanice musí žadatel či příjemce podpory aktivně využívat nejméně po dobu 3 let od dokončení projektu.

Ukončení příjmu žádostí

Žádosti o dotace mohou podat mimo jiné územní samosprávné celky (obce a kraje) a městské části hl. m. Prahy, svazky obcí či příspěvkové organizace obcí a krajů nebo společnosti vlastněné z více než 50 % obcemi či kraji.

Ukončení příjmu žádostí je 31. 10. 2020, nebo vyčerpáním alokace.

Foto: ilustrační/ redakce archiv