Nejlepší inovace firem ze Zlínského kraje? Cesta k uhlíkové neutralitě, konstrukční prvky pro družici a kartonáž s ambicí nahradit plast

| zdroj: Zlínský kraj0

TIC_IN_2023_ 9
zdroj: zlinskykraj.cz

Ocenit, zviditelnit a inspirovat ostatní. S tímto cílem vznikla soutěž Inovační firma Zlínského kraje. Letos se přihlásilo 25 společností se 30 inovacemi. Vítězství z předchozího ročníku si zopakovala firma ON Semiconductor Czech Republic, která zavádí nové technologie s cílem dosáhnout uhlíkové neutrality. Odborná porota ocenila i další dva přihlášené projekty. Jde o firmu 5M, jež dodala sendvičové panely pro družici Plato, a společnost TRIDAS Group. Ta vyvinula technologii na výrobu nasávané kartonáže s velmi jemným povrchem, která může konkurovat plastovým obalům. Vyhlášení soutěže se konalo v úterý 21. listopadu v prostorách hotelu Baltaci Atrium ve Zlíně.

„Oceněné firmy vyrábí špičkové produkty na světové úrovni a díky inovativnímu přístupu jsou úspěšné i v dnešní tvrdé konkurenci. Takové firmy nám pomáhají dělat náš kraj konkurenceschopný, a proto jim veřejný sektor musí být dobrým partnerem a maximálně jim pomáhat,“ uvedl hejtman Radim Holiš.

První ročník soutěže se konal v roce 2009, od roku 2010 se ocenění udělují jednou za dva roky. Do aktuálního ročníku se s konkrétními inovacemi přihlásilo 25 firem. Projekty posuzuje porota složená ze zástupců podnikatelské, výzkumné a veřejné sféry. Soutěž vyhlašuje Zlínský kraj, její organizací je pověřeno Technologické inovační centrum. Mezi hlavní partnery patří Univerzita Tomáše Bati, Česká spořitelna, Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje nebo CzechInvest.

„Inovace s vysokou přidanou hodnotou jsou nejúčinnější cestou k posílení konkurenceschopnosti firem a tím i tvorbě stabilních pracovních míst. Smyslem soutěže je proto ocenit příklady dobré praxe z našeho regionu a jejich medializací zároveň inspirovat další podnikatelské subjekty,“ říká jednatel Technologického inovačního centra Lukáš Trčka.

Na cestě k uhlíkové neutralitě

ON Semiconductor Czech Republic z Rožnova pod Radhoštěm je výrobcem polovodičových součástek a dodavatelem ucelených řešení pro automobilový průmysl, komunikační a informační technologie nebo spotřební elektroniku. Přihlášená inovace představuje konkrétní kroky k uhlíkové neutralitě v segmentu karbidu křemíku pro polovodičové aplikace. Jde například o recyklaci vody využívané k jeho broušení. „Podařilo se ušetřit 95 procent deionizované vody a tím snížit spotřebu o 600 000 kubických metrů,“ přibližuje efekt inovace manažer servisní skupiny David Pšenica. Kromě toho firma zavedla recyklaci silikon-karbidových a grafitových dílů.

Rožnovská firma si zároveň odnáší speciální cenu udělovanou v rámci soutěže Českou spořitelnou. „Společnost má jasnou vizi, navíc společensky významnou, vytváří vysokou přidanou hodnotu a nebojí se inovací. A k tomu nezapomíná ani na životní prostředí a daří se jí při rostoucím množství produkce snižovat vlastní energetickou náročnost. Když v České spořitelně hovoříme o potřebě druhé ekonomické transformace, máme na mysli orientaci právě na tyto hodnoty,“ vysvětluje Tomáš Jandora, který v České spořitelně řídí Regionální korporátní centrum Zlín.

Kartonáž pro zdravotnictví a kosmetický průmysl

Společnost TRIDAS Group patří mezi přední evropské výrobce nasávané kartonáže. Jde o progresivní obalový materiál s vynikajícími tlumícími vlastnostmi, tvarovatelností a stoprocentní možností recyklace. Ze soutěže si díky technologii výroby Thermoforming odnáší čestné uznání. Jde o další kvalitativní posun rozšiřující možnosti produktu. „V roce 2021 jsme sestavili konstrukční tým, v roce 2022 už jsme měli první dva stroje. Výrobky z nich mají více uzavřený povrch. Jsme tak schopni se dostat do segmentů jako jsou zdravotnictví a kosmetika. Tato technologie umožňuje nahrazovat blistry a další plastové obaly,“ přidává podrobnosti jednatel Martin Červenka.

Sendviče z Kunovic míří do vesmíru

Kompozity a sendviče. Na vývoj a výrobu těchto materiálů a produktů z nich se zaměřuje kunovická společnost 5M. Je schopna obstát i v náročných a velmi specifických segmentech. Důkazem toho jsou sendvičové konstrukční prvky pro družici Plato, za něž získala společnost čestné uznání v soutěži Inovační firma roku Zlínského kraje. „Sendvičové panely splňují všechny požadavky definované Evropskou kosmickou agenturou. Jsou součástí servisního modulu, který je základním stavebním prvkem každé družice,“ vysvětluje jednatel Richard Pavlica.

Ocenění Created in Zlin

Na slavnostním vyhlášení soutěže Inovační firma roku Zlínského kraje byly prezentovány i výsledky projektu Created in Zlin. Toto ocenění vyzdvihuje kreativní produkty a služby, které vznikly ve Zlínském kraji. První ročník se konal v roce 2021. V letošním ročníku byly oceněny tři produkty:

Petr Valla – akční loutková společenská hra Kenka Puppetgame. Jde o soubojovou hru bez klávesnice, ovladačů a Bluetooth. Nepotřebujete ani proud. Energií a kreativitou je nabitá hra samotná.

Libella design – variabilní sedací systém pro uživatele ortopedického vozíku Libella Seat Varia. Pomocí diagnostiky sedu a technologie měření tlaku lze nastavit přesně na míru každému uživateli.

WHAT A HUT – multifunkční Budka. Prostor vymezený šesti smrkovými biodeskami, který může sloužit jako sauna, kancelář, dílna nebo dětská skrýš…

Více o projektech i ocenění Created in Zlin najdete na webu createdinzlin.cz/rocnik/2023.

Přehled vítězů soutěže Inovační firma Zlínského kraje

2009 – 5M s.r.o., Kunovice
2010 – KOMA MODULAR s.r.o., Vizovice
2012 – Česká zbrojovka a.s., Uherský brod
2014 – Avex Steel Products s.r.o., Otrokovice
2018 – Incinity s.r.o., Zlín
2021 – ON Semiconductor Czech Republic, s.r.o., Rožnov pod Radhoštěm
2023 – ON Semiconductor Czech Republic, s.r.o., Rožnov pod Radhoštěm

Více na adrese www.inovacnifirma.cz.