19. 3. 2020  |  Komunální ekologie  |  Autor: Pavel Mohrmann

Nechť jsme všichni silnější a rozumnější

Za chvilku to bude rok, co pro vás vyrábíme tento online deník. Do jeho realizace se zapojilo desítky starostů a lidí z vedení obcí, kteří se podělili o své zkušenosti s prací obcí a měst v oblasti odpadů, ovzduší, vody, odpadní vody, nebo třeba osvětlení, elektromobilitu nevyjímaje.

Zem je sužována koronavirem. Tedy, zatím tak docela není sužována koronavirem. Je sužována spíše prostředky na zabránění jeho šíření. Ty stojí rovněž za to. Doufejme, že budeme sužováni jen opatřeními, a že jsou to ta správná, a opravdu nemoci zabrání se šířit. Pokud totiž nezaberou, budeme sužováni nejen opatřeními, ale i virem samotným, a to by bylo peklo.

Ale i v této době musí vedení obcí a měst fungovat a k tomu se vám všemožně snažíme pomáhat. A i v této neklidné době podobné přípravám na opravdovou válku se snažíme přinášet informace a příklady dobré praxe z obcí, kde na odpady, vody, ovzduší či energie, jdou dobře.

Od 1. 4. 2019, kdy náš deník spatřil světlo světa, se stal, poměrně záhy, vyhledávaným zdrojem informací, velmi populárních a čtených příkladů dobrých praxí a publicistiky, která komentuje aktuální témata v oblastech komunální ekologie. S radostí sleduji, že nás měsíčně navštíví přes 7 tisíc unikátních návštěvníků. A trend čtenosti nadále stoupá.

Chci požádat všechny naše čtenáře, nechť zachovají chladnou hlavu, řídí své obce tak, abychom všichni prošli touto nelehkou situací pokud možno beze ztrát čehokoli. Prosím, učme se. Každá kritická situace může přinést něco nového, odhalí spousty skrytých, za normálních okolností neviditelných problémů, které můžeme odhalit, řešit a vyřešit.

Přeji všem, ať projdou koronakrizí opatrně, ale rozhodně, pokorně ale odvážně a až to všechno přejde, nechť jsme všichni silnější, lepší a rozumnější.