Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Návrh na Strom roku mohou podat i obce. Zvítězí opět strom z ČR?

| zdroj: Nadace Partnerství0

Návrh na Strom roku mohou podat i obce. Zvítězí opět strom z ČR?

Evropský strom roku 2020

Anketu Evropský strom roku 2020 vyhrála s přehledem Chudobínská borovice z břehu Vírské přehrady. Získala 47 226 hlasů a nechala za sebou Jinan z Daruvaru, Chorvatsko s 28 060 hlasy a Osamělý topol z ruské Kalmycké republiky s 27 411 hlasy.

Kdo vyhraje v roce 2021?

Dvanáct nejzajímavějších finalistů bude soutěžit o titul Strom roku v letním online hlasování. Nejpopulárnější strom navíc postoupí do celoevropského kola.

„Nerozhoduje stáří stromu ani košatost jeho koruny či fotogeničnost. Porota hodnotí zejména historii a příběh stromu a jeho environmentální ale i společenský a historický význam pro dané místo a komunitu. Do ankety pak upřednostňujeme skupinové návrhy před návrhy jednotlivců. Získávání hlasů pro finalisty je náročné, a pokud za stromem stojí silná základna místních, je to pro nás signál, že strom si v často tvrdé konkurenci dobře povede,“ přibližuje detaily koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Pro nominaci stromu do soutěže je potřeba znát několik základních údajů. Vedle příběhu stromu je nutné znát i jeho druh, lokalitu, kde roste, přibližné stáří a obvod kmene ve výšce 130 cm. Fotografie ze současnosti i minulosti a informace o možnostech spolupráce na sběru hlasů s dalšími lidmi a organizacemi šance přihlášky také významně navýší.

Kritéria pro posuzování návrhů

Příběh stromu

Co strom znamená pro dané místo a komunitu

Kolik lidí strom do ankety navrhlo

„Stromy jsou součástí mého života od dětství až po profesní současnost a vztah k nim vnímám jako projev naší schopnosti dívat se dál a přežít,“ říkáo stromechDagmar Fetterová, emeritní pracovnice Národního památkového ústavu a členka odborné poroty. 

Více informací o nominacích a přihlášku najdete zde.

Foto: ilustrační/ redakce archiv

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ