Dotace MMR pro města a obce v roce 2020

| zdroj: MMR, SMO ČR0

Dotace MMR pro města a obce v roce 2020

Ministerstvo pro místní rozvoj bude i v letošním roce v rámci programu Podpora rozvoje regionů 2019+ podporovat rozvoj českých měst a obcí. V roce 2020 bude převážná část výzev určena pro obce do 3 000 obyvatel, některé budou ovšem zaměřeny také na obce do 10 000 obyvatel.  Velké množství financí bude navíc určeno pro projekty, které byly v roce 2019 uloženy do zásobníku. V tomto případě je na projekty náhradníků z minulého roku určeno 1,03 miliardy korun.

„I pro rok 2020 vyhlašujeme ty nejžádanější dotační tituly, které obcím pomohou vybudovat, obnovit nebo zmodernizovat hřiště a sportoviště nebo rekonstruovat prostory pro lékaře a obchody. Prostřednictvím tohoto programu také odměňujeme obce oceněné v tradiční soutěži Vesnice roku. Pro úspěšné žadatele o dotace na rekonstrukce veřejných budov a na rekonstrukce místních komunikací, na které se nedostalo, máme dobrou zprávu. Nemusí podávat žádosti znovu, jednoduše sáhneme do zásobníku projektů,“ uvádí ministryně pro místní rozvoj, Klára Dostálová.

Oddělení podpory bydlení dále bude v roce 2020 podporovat obce prostřednictvím dotačních titulů Podpora bydlení pro rok 2020 a Podpora pro odstraňování bariér v budovách pro rok 2020.

Odbor územního plánování bude i v roce 2020 umožňovat obcím žádat o dotaci v rámci programu Podpora územně plánovacích dokumentací obcí.

Státní fond rozvoje bydlení pro má rok 2020 aktuálně nachystány výzvy v rámci programů Panel 2013, Nájemní domy, Program pro mladé, Regenerace sídlišť, Výstavba pro obce a Program zateplování.

Oddělení cestovního ruchu má i pro rok 2020 vyhlášen Národní program podpory cestovního ruchu v regionech, kam spadají podprogramy Rozvoj základní a doprovodné infrastruktury cestovního ruchu a Marketingové aktivity v cestovním ruchu.

Ministerstvo pro místní rozvoj navíc vyhlásilo výzvu pro podávání žádostí o podporu na regeneraci tzv. brownfieldů pro nepodnikatelské využití. V rámci programu Podpora revitalizace území 2020 je ní vyhlášena výzva Podpora regenerace brownfieldů pro nepodnikatelské využití.

„Mnoho obcí má na svých pozemcích například staré, opuštěné a někdy i nebezpečné továrny či staré budovy občanské vybavenosti. Tyto objekty mohou sloužit dalšímu využití, ale starostky a starostové ve svých rozpočtech na tyto investice nemají dostatek peněz. Dotace může sloužit jak na rekonstrukci, demolici, tak i na výkup nemovitosti,“  upřesňuje Klára Dostálová.

Máte dotazy?

Napištenám.