Náklady na fotovoltaiku se Hornímu Němčí dávno vrátily. Další projekty spouští v září

| autor: Hana Tomášková0

Horní Němčí FVE0
zdroj: Horní Němčí

V Horním Němčí instalovali v roce 2020 fotovoltaickou elektrárnu v areálu místní čistírny odpadních vod. Projekt se osvědčil, obec tak s obnovitelnými zdroji energie počítá i nadále. Během září začne fungovat fotovoltaika na třech dalších objektech.

Fotovoltaická elektrárna

„Důvodem pro realizaci fotovoltaické elektrárny bylo snížení provozních nákladů. Bohužel v době realizace nebylo možné bez licence instalovat víc kWp,“ říká starosta obce Horní Němčí Lumír Kreisl.

Celkový instalovaný výkon činí 8,4 kWp, fotovoltaických panelů je 30 kusů. Jsou umístěny na střeše kancelářské budovy ČOV, která je zaizolovaná a je vytápěna elektřinou.

Náklady na realizaci

Projekt byl spolufinancován Evropskou unií – Fondem soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí. Celková výše dotace činila 172 750,95 Kč (60 % ze způsobilých výdajů). Celkové způsobilé výdaje na realizaci dosáhly částky 287 918,00 Kč.

Horní Němčí FVE2 (3)

Využitím fotovoltaiky cílila obec na snížení spotřeby energie na vytápění a snížení emisí CO2, snížení provozních nákladů i zlepšení vnitřního prostředí budovy.

„K dnešnímu dni bylo vyrobeno na naší fotovoltaické elektrárně 25,39 MWh. Výroba energie byla zahájena koncem října 2020. Když si vezmete průměrnou cenu elektřiny, máme již naše náklady s dotací dávno uhrazeny a nyní jen šetříme,“ upozorňuje Lumír Kreisl.

Energetické úspory v kulturním domě

V roce 2021 došlo k rekonstrukci kotelny v kulturním domě v Horním Němčí.

V rámci tohoto projektu byl vyměněn starý kotel na zemní plyn a plynové topidlo. Kotelna byla osazena novým plynovým kondenzačním kotlem a byla vybudována nová otopná soustava v knihovně. „Také všechna světla byla vyměněna za LED svítidla,“ doplňuje starosta.

Horní Němčí úspory (2)

Celkové náklady na realizaci dosáhly částky 819 030,39 Kč. Celkové způsobilé výdaje činily 728 662,21 Kč. V rámci dotace z fondů EU (OP Životní prostředí – FS) bylo vyplaceno 291 464,88 Kč (40 % ze způsobilých výdajů).

Další projekty využívající solární energii

„Nyní jsou před připojením do sítě připraveny další tři objekty. Jedná se o fotovoltaickou elektrárnu v areálu sběrného dvora, kde je celkový instalovaný výkon 12,5 kWp, fotovoltaickou elektrárnu na budově mateřské školy s celkovým instalovaným výkonem 9,45 kWp a na budově základní školy s celkovým instalovaným výkonem 19,8 kWp. Celkem jde tedy o výkon 41,75 kWp,“ přibližuje Lumír Kreisl detaily projektu, jehož spuštění se chystá od 20. září 2023.

Další realizace jsou v přípravné fázi. „V přípravě je instalace fotovoltaiky na kabiny TJ SOKOL HN, kde má být celkový instalovaný výkon 26,6 kWp a na multifunkční budovu č.p. 160, kde je připraveno 6 kWp,“ uzavírá starosta.

Horní Němčí čov (2)

Horní Němčí/ ČOV