Náchod představil cestu k nízkoemisnímu a energeticky chytrému městu

| zdroj: ČEZ0

Náchod představil cestu k nízkoemisnímu a energeticky chytrému městu

Spolupráce se zaměří na hledání inovativních a ekologicky orientovaných postupů při rozvoji energetické infrastruktury a elektromobility ve městě, na možnosti úspor energií nebo na podporu projektů alternativních a obnovitelných zdrojů.

Dvacetitisícový Náchod se denně potýká s průjezdem automobilů a kamionů, jejichž počet zhruba 1,5x přesahuje počet obyvatel. Problematiku vysokého množství emisí chce město řešit komplexně – hledáním možností energetických úspor na budovách, instalací alternativních zdrojů výroby elektřiny nebo prostřednictvím čisté mobility.

Představení strategie se účastnili hosté v čele s místopředsedou vlády Janem Hamáčkem a hejtmanem Královéhradeckého kraje Jiřím Štěpánem. Součástí programu byl také tematický workshop pro zástupce státní správy a regionální samosprávy.

„Denně nám tu projede 25 tisíc automobilů a 6 tisíc kamionů. Frekventované dopravy se mávnutím kouzelného proutku sice nezbavíme, ale existuje spousta dalších řešení, jejichž výsledkem je snížení množství škodlivého CO2 a na nichž můžeme začít pracovat třeba hned dnes odpoledne,“ komentoval vůli města spolupracovat s ČEZ ESCO starosta města Náchod Jan Birke.

„Bude nám ctí pomoci městu Náchod s přípravou projektů z oblasti moderní nízkoemisní energetiky, která přináší městům velké výhody při dosahování úspor i zvyšování kvality života obyvatel. Nabízíme třeba monitoring spotřeby veřejných budov a její optimalizaci, plán komplexního řešení elektromobility ve městě a další konkrétní kroky směřující k redukci emisí vypouštěných do ovzduší,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Během následujících měsíců dojde k mapování konkrétních příležitostí pro společné inovativní projekty. Oblast spolupráce může zahrnovat také vytipování střech bytových domů nebo škol a školek pro osazení fotovoltaickými panely, optimalizaci veřejného osvětlení, případně modernizace kotelen městských objektů a instalace kogeneračních jednotek s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla. Do spolupráce na některých projektech je přitom možné zapojit i další města a obce v regionu Kladského pomezí.

V řadě případů je možné investice splácet přímo z dosažených úspor za energie (tzv. formát EPC). Výše úspor se obvykle pohybuje od 15 do 50 procent. Jen loni EPC projekty ČEZ ESCO ušetřili českým městům a obcím 215 milionů korun. Zároveň uspořily celkově 34 000 tun ekvivalentu emisí CO2.

Foto: ČEZ