Na Dni čisté mobility lidé závodili v ekologických vozidlech

| zdroj: Moravskoslezský kraj0

Na Dni čisté mobility lidé závodili v ekologických vozidlech

Dopoledne z opavského Horního náměstí odstartovala Ekorallye. Hlavním cílem závodu bylo v časovém limitu 3 hodin projet co nejvíce ze 40 průjezdních bodů – památek Opavského Slezska, a zároveň mít co nejnižší produkci CO2 na osobu.

V odpolední části programu se v centru Hradce nad Moravicí u železniční stanice představily nejrůznější organizace a subjekty působící v oblasti čisté dopravy. Příchozí si tu mohli prohlédnout výstavu elektrokol, elektroaut, elektrických tříkolek a techniky.

Děti se mohly poučit v  Opravářském koutku aneb proč to zas nefunguje. Návštěvníci si také mohli vyzkoušet různé káry, odrážedla, koloběžky a vozítka. Součástí dne byly také soutěže. Pro děti to byla výtvarná soutěži Elon jede, Elon vede?  A dospělí se utkali v soutěži O nejzajímavější ekologické vozítko. Městský dopravní podnik Opava představil svůj autobus na CNG.

„V propagaci čisté dopravy vidím hlavní smysl této akce. Je nutné podporovat a propagovat alternativní způsoby dopravy. A dělat to tak, aby to lidi bavilo. Protože elektromobily, vozidla na zemní plyn a v budoucnu i na vodík produkují výrazně méně škodlivin než ta s klasickým pohonem, jsou také méně hlučná.

A jsem rád, že právě Moravskoslezský kraj věnuje alternativním způsobům dopravy tolik pozornosti.Jako jedni z prvních uvažujeme v blízkém časovém horizontu o nasazení vodíkových autobusů do příměstské hromadné dopravy. Je třeba si uvědomit, že nové směry v technice a zejména v dopravě jsou vzhledem k nárůstu automobilové dopravy skutečně zapotřebí,“ uvedl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška.

Sobotní akci předcházel páteční seminář zaměřený na čistou dopravu a alternativní energetická řešení na místní úrovni.

ilustrační foto/pixabay