MMR zve na workshop k územní studii krajiny

| zdroj: MMR0

nikol-ves-64Pul1Ha5Ww-unsplash
zdroj: unsplash.com

Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí a Státním pozemkovým úřadem pořádá dne 14. 11. 2023 už sedmý workshop pořizovatelů a projektantů k územní studii krajiny.

Tématem letošního workshopu je využití hotové územní studie krajiny (ÚSK) v širším kontextu. Budeme diskutovat o pozitivech a úskalích celého pořizovacího procesu nebo třeba o tom, na co je třeba pro dosažení co nejlepšího výsledku klást důraz. Téma budeme řešit z pohledu pořizovatelů a zpracovatelů ÚSK – úředníků a projektantů, ale také z pohledu potenciálních uživatelů – např. projektantů pozemkových úprav.

Cílem workshopu je zprostředkovat zájemcům o pořízení ÚSK zkušeností s jejím využitím. Workshop doprovází aktuální dotační podporu Ministerstva životního prostředí a poslouží také jako metodická podpora uživatelům hotových studií. Nedílnou součástí bude představení aktuálních metodických materiálů a poskytnutí informací o dostupných dotačních titulech na pořízení ÚSK.

Územní studie krajiny mají za úkol vytvářet předpoklady pro existenci zdravého a odolného životního prostředí. Využívají se nejen v územním plánování, slouží mimo jiné také orgánům ochrany přírody a zpracovatelům pozemkových úprav. Zabývají se plánováním změn v krajině s ohledem na prevenci a odstraňování následků nevhodného hospodaření, adaptaci na klimatické změny, zlepšení kvality života v dané lokalitě a zušlechtění krajiny. Navrhují opatření k ochraně před povodněmi a suchem, ochraně půdy a krajinného rázu nebo k podpoře ekosystémů a biodiverzity. Vytváří také podmínky k rekreaci, ke zlepšení prostupnosti krajiny např. pro pěší, cyklisty a zemědělskou techniku a k usměrňování rozvoje sídel a dalších struktur v krajině.

Akce se uskuteční v sále Akademie veřejného investování na adrese Pařížská 4, Praha 1. Zúčastnit se můžete osobně nebo prostřednictvím videokonference. Účast je bezplatná. Zaregistrovat se můžete zde.