MMR: O titul Vesnice roku 2022 se utká 175 obcí

| zdroj: MMR ČR0

aktuality.jpg
zdroj: MMR ČR

Po nucené pauze, kterou zapříčinila koronavirová pandemie, se v plné kondici vrací tradiční soutěž Vesnice roku, aby opět poukázala na jedinečnost českého, moravského a slezského venkova. Do soutěže se letos přihlásilo 175 obcí z celé České republiky.

„Náš venkov je velmi pestrý a uchovává pro další generace spoustu národních tradic. Jsem proto velmi rád, že se soutěž po dvouleté přestávce vrací. Už nyní jsem napjatý, která z přihlášených obcí získá celostátní prvenství a naváže tak na posledního vítěze, na obec Lipová ze Šluknovského výběžku. Také se těším na další oceněné obce a věřím, že budu mít příležitost se se všemi v průběhu následujících měsíců potkat. Mé velké díky patří všem přihlášeným,“ řekl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Přihlášené obce budou hodnoceny v následujících oblastech: koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péče o krajinu, připravované záměry a informační technologie obce.

Hodnocení soutěže probíhá ve dvou kolech – krajském a celostátním. Všechny přihlášené obce jsou nejprve hodnoceny v průběhu května a června v krajském kole. Do celostátního kola, které se uskuteční na přelomu září, pak postupuje za každý kraj maximálně jedna obec, které byla udělena Zlatá stuha v krajském kole. V rámci celostátního kola jsou vyhodnocena první tři místa.
Vítěze a nositele titulu Vesnice roku 2022 vyhlásí zástupci vyhlašovatelů soutěže dne 17. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích. Vítězové získají finanční odměnu na zvelebení obce.

Nejvíce obcí, a to hned dvacet, se do letošního již 26. ročníku přihlásilo z Jihomoravského kraje. Největší přihlášenou obcí je Stráž pod Ralskem (Liberecký kraj) s 4 057 obyvateli. Tou nejmenší je naopak Suchá Lhota (Pardubický kraj) s 86 obyvateli.

Více informací, včetně seznamu přihlášených obcí, naleznete zde.