MMR: Hodnota veřejných zakázek vzrostla na 715 miliard korun

| zdroj: MMR ČR0

jednani_smlouva.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Ministerstvo pro místní rozvoj dnes předložilo vládě výroční zprávu o stavu veřejných zakázek. Přestože byla ekonomika České republiky v roce 2020 negativně poznamenána pandemií COVID-19, což vedlo k jejímu meziročnímu poklesu o 5,6 %, samotný rozsah trhu veřejných zakázek významně zasažen nebyl. Oproti roku 2019 došlo k jeho nárůstu o 38 mld. Kč na 715 mld. Kč.

„Výsledky, které jsme předložili dneska vládě, vnímám velmi pozitivně. Hodnota veřejných zakázek loni totiž meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Trh rostl jak u veřejných zadavatelů, a to o 29 mld. Kč, tak u zadavatelů sektorových –⁠o 9 mld. Kč. Stále tvrdím, že se z krize musíme proinvestovat, a tak předpokládám, že vzrůstající trend bude pokračovat i v letošním roce,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Také u zakázek sledovaných v Informačním systému o veřejných zakázkách (ISVZ) došlo meziročně k růstu finančního objemu, a to ze 405 na 454 mld. Kč (včetně DPH). Podíl hodnoty zakázek evidovaných v ISVZ na celkovém trhu veřejných zakázek proto rovněž vzrostl v roce 2020 na 64 %. Rizikem vzrůstající tendence objemu veřejných zakázek je samozřejmě nadále možnost výpadku kapacit na straně dodavatelů, zejména pokud by jejich zaměstnanci byli zasaženi koronavirovou nákazou, což by mohlo vést ke zpomalování zejména velkých investičních projektů.