Ministr zemědělství: Vláda uvolnila miliardu korun ke snížení dopadů sucha a povodní

| zdroj: MZe ČR0

„Ministerstvo zemědělství spravuje dotační programy, jejichž cíle jsou zaměřeny na snižování negativních důsledků klimatických změn a u kterých poptávka výrazně převyšuje finanční možnosti schválených prostředků pro letošní rok. Ministerstvo zemědělství na tyto projekty potřebuje pro letošní rok 2,6 miliardy korun. Dnes vládou uvolněná miliarda korun bude použita k zahájení financování vodohospodářských projektů,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Vlivem pokračujících klimatických změn v posledních letech existuje nerovnováha mezi finančními zdroji, které jsou k dispozici na jednotlivé dotační programy a poptávkou po těchto dotačních programech ze strany žadatelů. Ta je zvýrazněna opakujícím se suchem posledních let, které letos dosáhlo extrémní úrovně, kdy hovoříme o pětiset letém suchu. Proto je nutné zabezpečit dodatečné financování těchto oblastí:

1)         Podpora výstavby a technického zhodnocení infrastruktury vodovodů a kanalizací,

2)         Propojování vodárenských soustav,

3)         Podpora opatření na drobných vodních tocích, rybnících a malých vodních nádržích,

4)         Podpora budování protipovodňových opatření,

5)         Podpora zemědělských závlah.

Ve všech výše uvedených dotačních programech evidujeme akce, které jsou již připraveny k realizaci a čekají na vydání rozhodnutí o poskytnutí dotace, případně probíhá výběrové řízení na dodavatele stavby tak, aby mohla začít jejich realizace. Na tyto účely bude použita dnes uvolněná miliarda korun. Příjemci podpor jsou převážně města a obce, svazky měst a obcí, vodohospodářské společnosti, podniky Povodí a Lesy České republiky.

Foto: ilustrační/ redakce archiv