Ministerstvo pro místní rozvoj spustilo celostátní databázi projektových záměrů

| zdroj: MMR ČR, Kraj Vysočina0

MMR_ISPZ_schema.jpg
zdroj: ISPZ schema/ MMR ČR

Informační systém projektových záměrů (ISPZ) je centrální systém, který vytvořilo Ministerstvo pro místní rozvoj. Cílí primárně na kraje a obce a umožní jim průběžný sběr a správu jejich projektových záměrů. Vznikne tak obsáhlý zdroj informací pro stát i regiony pro nastavení vhodné a efektivní regionální politiky.

Informační systém projektových záměrů

Díky ISPZ bude národní úroveň průběžné získávat informace o potřebách v území, čímž se sníží administrativní zátěž spojená s opakovaným dotazováním ze strany centrálních orgánů na připravované záměry a napomůže se zkvalitněním strategické práce.

Přihlášení do ISPZ je možné na www.projektovezamery.cz, a to pomocí hesel do datové schránky obce (není nutné zakládat žádná další hesla), případně prostřednictvím Jednotného identitního prostoru (JIP), který využívají primárně obce s rozšířenou působností. Vkládat záměry ale mohou jakékoliv subjekty z území, například nestátní neziskové organizace, podnikatelé a další.

Proč systém vznikl?

Obce, města, kraje a další subjekty jsou opakovaně tázány různými státními institucemi a dalšími aktéry na své priority, plány a připravené projekty. Sesbíraná data často nebývají systematicky zpracována a zanalyzována, výsledky nejsou zveřejňovány a často není potřeba sběru informací ani náležitě odůvodněna.  Nedochází ke sdílení sesbíraných dat mezi jednotlivými institucemi.

Pro koho je to určené?

Informační systém je primárně určen pro sběr projektových záměrů obcí, krajů a jimi zřizovaných organizací a orgánů státní správy atd., ale své projektové záměry může vložit kdokoliv (tzv. jakýkoliv ekonomický subjekt nebo fyzická osoba).

Co systém přinese?

Vznikne jednotný a přehledný informační systém pro dlouhodobý sběr a průběžnou správu projektových záměrů, který sníží byrokratickou zátěž a přinese kvalitní a jednotná data. Tyto aktuální informace, vložené soukromým i veřejným sektorem, budou dále zpracovávány pro účely tvorby strategií, analýz a nastavení cílů regionální a dotační politiky.
Informace ze systému budou ve zjednodušené podobě poskytována formou open dat široké veřejnosti v části Data a analýzy tohoto webu. Kdokoliv se může dozvědět, že se v jeho městě plánuje nový depozitář, cyklistický velodrom, rekonstrukce požární stanice nebo rozšíření stávajících sociálních služeb.

Jaké bude mít systém výhody?

• Informační systém bude tvořen i samostatnými krajskými databázemi, spravovanými na úrovni krajů ze strany Regionálních stálých konferencí (kromě Hl.m. Prahy). Prostřednictvím systému získají kraje a RSK nástroj, který jim umožní přístup k jednotlivým projektovým záměrům ze svého území a jejich správě. Mohou tak na základě dat lépe sledovat potřeby území, sestavit plán rozvoje kraje, nastavit krajskou dotační politiku či zpracovat Regionální akční plány.
  • Stát využije data pro monitoring absorpční kapacity a připravenosti projektů. Na základě těchto dat bude moci vhodně nastavit dotační politiku a také se zaměřit se, témata, jejichž podpora je v území potřebná, ale zatím pro ně neexistuje vhodný nástroj pro podporu.
  • Velké projekty budou ze systému přebírány do Národního investičního plánu, vznikajícího Národní plánu obnovy, budou vstupem pro mapování absorpční kapacity pro aktivity akčního plánu Strategie regionálního rozvoje a dalších strategických dokumentů na úrovni vlády a regionů.

Více informací včetně kontaktů najdete zde.