Město Skuteč zásadně sníží produkci odpadů.

| zdroj: JRK0

JRK.jpeg
zdroj: JRK

Výrazné snížení objemu odpadů, který končí na skládkách. To bude výsledkem proměny odpadového hospodářství, kterou spustilo město Skuteč na Chrudimsku. Nyní se ve městě daří vytřídit přibližně čtvrtinu všech odpadů. To se po zavedení novinek v odpadovém hospodářství podstatně změní.

Město v rámci proměny odpadového hospodářství:

- spustilo pohodlný systém sběru tříděného odpadu – s pomocí sběru nádob takzvaně dům od domu pro plast a papír. Občané pro tento účel dostali od města speciální popelnice. Celkem šlo o cca 1500 sběrných nádob. Jde o adresný, tedy ne-anonymní sběr, a tak se občané chovají se k odpadům zodpovědněji.

- zavedlo evidenční systém – město s jeho pomocí může přesně sledovat množství vytříděného papíru či plastu. Systém, který se jmenuje ECONIT je součástí partnerství města a společnosti JRK, která novinky v odpadech ve Skutči zavádí. Funguje jednoduše; hardwarová část představuje nástroj na sběr dat – tedy mobilní terminál, který pomocí RFID (radiofrekvenční) technologie skenuje kódy, a ta softwarová zase pracuje s daty. Technologie je přizpůsobená na míru Skutči.

- začalo evidovat jednotlivé výsypy – to je možné právě díky evidenčnímu systému. Město ve spolupráci se svozovou společností umístilo RFID čipy na sběrné nádoby s komunálním odpadem. Díky propojení s evidenčním systémem je možné sledovat, kdy byla nádoba vysypána. Lze tak efektivněji pracovat s frekvencí svozů. Ta už nyní – po zavedení systému – mohla být zvýšena z týdenní na čtrnáctidenní. To přináší úspory.

- vyměnilo nádoby ve sběrných hnízdech – výměna probíhala společně s distribucí nádob domácnostem. Nyní tak budou ve sběrných hnízdech, místo takzvaných zvonů, nádoby o objemu 1100 litrů. Jejich svoz bude efektivnější, kdy odpad bude také evidován pomocí RFID čipů. Taková optimalizace povede k dalším úsporám.

- zavedlo evidenci na sběrném dvoře – domácnosti dostaly kartičku s přiřazeným kódem. Když občané přinesou na sběrný dvůr odpad, obsluha ho zváží, naskenuje kartičku a kód přiřazený k odpadu. Dvě pípnutí terminálu přinesou všechny podstatné informace – kdo a kdy jaký odpad donesl a kolik ho bylo. Dojde tak k zjednodušení a zrychlení administrativy, jež s tím byla spojena. Především však bude mít město veškeré informace o odpadu, který je na sběrném dvoře. Společně s údaji o obsahu jednotlivých výsypů, tak budou mít ve Skutči absolutní přehled o odpadech. A vzhledem k tomu, že jde o systém adresný, omezí se možnost zneužití sběrného dvora případnými nepoctivci.

„Proměna nakládání s odpady je pro Skuteč velmi důležitá. Budeme díky tomu lépe připraveni na novou odpadovou legislativu,“ vysvětluje místostarosta obce Jaroslav Hetfleiš a doplňuje: „Podstatné však je, že díky této proměně dosáhneme velkých úspor, což je samozřejmě dnes – v době, kdy ceny energií a dalších vstupů letí raketově nahoru – pro město zásadní.“