Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Město Olomouc hledá alternativu v hubení plevele

| autor: Olomouc.eu0

Město Olomouc hledá alternativu v hubení plevele

Městská rada proto uložila odboru městské zeleně a odpadového hospodářství, aby ve spolupráci s Technickými službami města Olomouce a Výstavištěm Flora předložil analýzu finanční náročnosti opatření minimalizujících použití herbicidů obsahujících glyfosáty na veřejných plochách.

Výzvu občanů podepsalo jménem rodičů malých dětí, sportovců a pejskařů 36 lidí. Podle signatářů nebylo dosud uspokojivě vyvráceno riziko dlouhodobých negativních účinků přípravku RoundUp a jsou přesvědčeni, že vůči němu v současné době existují funkční alternativy. „Dosud není na českém trhu jiná stejně účinná látka, která by spolehlivě odstranila nežádoucí plevel nebo porosty, aniž by zatížila životní prostředí. Přesto je nutné hledat jiná alternativní řešení k odstraňování nežádoucích plevelů a porostů,“ uvedl náměstek primátora Otakar Bačák.

Glyfosáty se dosud používají před zakládáním nových výsadeb dřevin nebo trvalkových záhonů, případně k odstranění plevelů z komunikací a veřejných ploch. „Pokud přistoupíme k omezení používání těchto prostředků, bude nutné posílit technické vybavení firem, které se o zeleň starají,“ naznačil primátor Mirek Žbánek.

V případě Výstaviště Flora a Technických služeb města Olomouce by to znamenalo nakoupit horkovodní párové plečky nebo jiná mechanická zařízení, která bude možné využít v účinném boji s plevelnými rostlinami v dlažbě nebo ve vegetačních plochách. Vypracování analýzy finanční náročnosti pro alternativní hubení plevele doporučila i Komise životního prostředí.

Analýza by měla být k dispozici do konce měsíce listopadu.

Foto: zdroj Olomouc.eu

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ