Město Dobřany provozovalo kompostárnu v rozporu se zákonem. Dostalo pokutu 100 tisíc korun

| zdroj: Česká inspekce životního prostředí0

Inspektoři při kontrole v září 2019 zjistili, že provozovatel výrazně překročil povolenou kapacitu zařízení. „Ta byla 250 tun biologicky rozložitelných odpadů, ale v době naší kontroly bylo v kompostárně o 151 tun více, tedy přes 60 procent nad limit,“ uvedla Petra Horčicová, ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP v Plzni.

Město v období od ledna 2018 do doby kontroly v září 2019 zásadním způsobem nedodržovalo proces kompostování schválený v provozním řádu. Nebyla měřena teplota, nebylo prováděno překopávání ani vlhčení. Provozovatel nedělal kontroly hotového kompostu, ani nevedl evidenci vydaného.

„Předepsaná teplota a vlhkost je přitom základní podmínkou průběhu správného kompostovacího procesu. Dobu, po kterou probíhalo technologicky neřízené zpracovávání odpadu, považujeme za velmi dlouhou a vyhodnotili jsme ji jako přitěžující okolnost při stanovování výše pokuty,“ řekla Horčicová.

Inspektoři také zjistili, že kompostárna není označena informační tabulí, jak stanovuje vyhláška a provozní řád. Nebylo také dodržováno množství odpadů v jedné zakládce. „Místo 15 tun v jedné zakládce byl veškerý biologicky rozložitelný odpad v zařízení, tedy 401 tun, na dvou hromadách,“ popsala Horčicová.

V neposlední řadě provozovatel nepodal úplné a pravdivé hlášení o produkci a nakládání s odpady v zařízení za rok 2018. V hlášení například uvedl, že odpady byly přijímány pouze od města z údržby zeleně, ve skutečnosti byly do zařízení dováženy i odpady od občanů.

Město Dobřany proti pokutě nepodalo odpor, sankce je od 24. prosince pravomocná.

Foto: ČIŽP