Měření kvality ovzduší přímo v areálu pobočky ČHMÚ Brno

| autor: Jáchym Brzezina0

V areálu pobočky ČHMÚ Brno se kvalita ovzduší monitoruje již desítky let, v současné době je zde však umístěn pouze vzorkovač, který v denním kroku zaznamenává koncentrace prachových částic PM10. Brno-Kroftova je dopravní lokalita v těsné blízkosti přiléhající komunikace, ulice Kroftovy.

V rámci projektového měření pro identifikaci zdrojů znečišťování ovzduší byla původně zvolena lokalita Brno-Koliště, bohužel vzhledem k organizačním problémům se zajištěním pozemku a přípojky elektřiny, což bylo také ovlivněno nouzovým stavem v ČR, byla nakonec vybrána tato alternativní lokalita.

Měření zde probíhá od čtvrtka 14. 5. a bude trvat až do 10. 8. Následně bude provedena další kampaň v topné sezóně se začátkem na přelomu podzimu a zimy tohoto roku.

Rozsah měření je velmi komplexní a jedinečný, v areálu se nyní kromě stacionárního vzorkovače, který zde měří rutinně, nachází pět totožných vzorkovačů, dále jeden nízkoobjemový na vzorkování pro analýzu skenovacím elektronovým mikroskopem a před vchodem ještě kompletně vybavený měřící vozík, který monitoruje řadu znečišťujících látek kontinuálně v 10minutovém kroku. Meteorologické parametry, které je vozík také schopný měřit, vozíkem nesledujeme, jelikož je přímo v areálu ČHMÚ Brno profesionální meteorologická stanice oddělení meteorologie a klimatologie, ze které můžeme použít data.

Přehled některých z monitorovaných látek:

• suspendované (prachové) částice PM10
  • suspendované (prachové) částice PM2,5
  • suspendované (prachové) částice PM1
  • početní koncentrace částic ve více než 60 velikostních frakcích
  • oxid dusičitý (NO2)
  • oxid dusnatý (NO)
  • oxidy dusíku (NOx)
  • oxid uhelnatý (CO)
  • oxid siřičitý (SO2)
  • přízemní ozon (O3)
  • těžké kovy (např. nikl, kadmium, olovo a arsen)
  • EC/OC (elementární a organický uhlík)
  • částice na polykarbonátovém filtru (pro analýzu skenovacím elektronovým mikroskopem)
  • polycyklické aromatické uhlovodíky (např. benzo[a]pyren) včetně organických markerů znečištění (picen, reten, koronen)
  • další organické markery (levoglukosan, hopany, cholestany)
  • kationty a anionty
  • vzorek pro analýzu XRF

Meteorologické prvky:

• teplota vzduchu
  • vlhkost vzduchu
  • rychlost větru
  • směr větru
  • množství srážek

Cílem projektu je pomocí rozsáhlého měření a pokročilých metod hodnocení vyhodnotit například podíl jednotlivých zdrojů jako je vytápění, doprava či průmysl v dané lokalitě. Totožné měření je ve shodné období prováděno na dalších dvou místech v České republice – v Hradci Králové a v Olomouci.

Úvodní foto:Řada vzorkovačů před pobočkou ČHMÚ Brno. Foto: Jáchym Brzezina