Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Máte vlastní studnu, ale obecní kanalizaci? To může být problém

| autor: Pavel Mohrmann2

studna

Jsou případy, kdy domácnost využívá vodu ze své vlastní studny, odpad je ale připojen na obecní kanalizaci. Jak v těchto případech postupovat při spolupráci s provozovatelem kanalizace?

Do redakce přišlo několik dotazů na podobné téma. Tazatelé se ptají, jak nastavit vztah s provozovatelem obecní kanalizace v případě, že spotřebovávají vodu z vlastní studny.

„Rodinný dům, lépe řečeno jeho obyvatelé využívají ke spotřebě vodu z vlastní studny. Odpadní vodu vypouští do obecní tlakové kanalizace. Přípojku i její údržbu si hradí sami, provoz studny rovněž. Jak má vypadat vztah s vodárenskou společností? Jakým způsobem má platit stočné ? Paušálním odpočtem? Nebo si nainstalovat vodoměr na svou vodárnu? Nepromítne se do fakturace spotřeba vlastní vody?"

Pro odpovědi jsme si zašli do ČEVAK, a.s.:

V uvedeném případě jsou možné dvě varianty. Vždy, pokud se odpadní voda vypouští do kanalizace, musí to vlastník objektu nahlásit provozovateli vodovodů a kanalizací. Jinak se jedná o neoprávněné vypouštění odpadní vody a za to mu hrozí pokuta až do výše 50.000 Kč.

Pokud není nainstalován vodoměr na vlastním zdroji vody, stočné je účtováno podle směrných čísel spotřeby (vyhláška 428/2001 Sb.). Zde je roční spotřeba stanovena na 36 metrů krychlových na osobu a rok.

Vlastník nemovitosti má možnost instalovat vodoměr na svém zdroji vody. Vodoměr musí být ocejchovaný a je ve vlastnictví majitele nemovitosti. V naší společnosti pak musíme místo osazení vodoměru odsouhlasit a umístit na vodoměr plombu. Pak vodoměr podléhá standardnímu postupu při odečtech, které zpravidla provádí náš zaměstnanec. Tato služba je z naší strany zpoplatněna částkou 200 Kč.

Je-li voda ze studny používána i na zalévání, může se majitel s námi dohodnout na umístění vodoměru za výpustný ventil. Tím mu zajistíme, že voda, kterou použije na zalévání a neodteče do kanalizace, nebude zpoplatněna. Vždy je vhodné se o podmínkách a způsobu poradit s provozovatelem vodovodů a kanalizací v dané lokalitě.

Komentáře

  1. Tento problém vodárenské společnosti řeší, protože jsou to pro ně peníze. Protiváhou ale již neřeší,jste-li napojení na vodovod, a vodu naopak na pozemku spotřebujete na zalévání,resp. ji vypijte. Kuriózní odpověď jsme dostali, když jsme tvrdili, že veškerou vodu vypijeme. Bylo nám řečeno, že to není možné, protože to by nás zabilo!

  2. Ještě dlužno podotknout, že zpoplatnění odpadních vod odváděných do kanalizace je kontraproduktivní, neboť může vést,a vede, k šetření.přitom voda na čističku by měla být co nejvíce naředěná, což se ve firmách i měří. Jak? Na konci větve přímo z hydrantů béčkem do kanalizace, a pak měření na začátku větve vyjde OK. Jinak, zejména při řízených přestávkách na výrobních linkách, nelze splnit, protože ženský vám o krátké přestávce do hajzlu narvou úplně všechno,a veškeré spoření vodou jde proti vám i funkci kanalizace.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert