Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Máte ve svém okolí notorické netřídiče? Právě na ně cílí projekt Nejsme líní

| autor: Ecobat0

Máte ve svém okolí notorické netřídiče? Právě na ně cílí projekt Nejsme líní

V Česku přibývá lidí, kteří zodpovědně třídí odpady. Stále se však najdou notoričtí netřídiči. A právě na ty, kteří mají v třídění rezervy, cílí projekt Nejsme líní.

Startuje už druhý zářijový týden v rámci Evropského týdne recyklace baterií. „Z průzkumů víme, že konkrétně v případě baterií je zhruba pětina lidí netřídí vůbec a dalších 10 % jen velmi zřídka,“ říká Eva Gallatová z neziskové společnosti ECOBAT.

Projekt Nejsme líní představí několik inspirativních osobností. Ty svým osobním příkladem ukazují, že pokud člověk není líný, dokáže udělat velké věci pro přírodu. V krátkých videích na sociálních sítích se představí například Miroslav Kubásek – zakladatel projektu Ukliďme Česko. Dále herec Petr Vacek, který zastává pravidlo, že ještě důležitější než odpady recyklovat je nevytvářet je. Inspirující osobností bude také pedagožka Lenka Hrnčířová – čerstvá nositelka titulu Ekoučitelka roku 2018/2019.

V rámci projektu si zájemci mohou na www.ecocheese.cz zdarma objednat krabičku ECOCHEESE na třídění a skladování použitých baterií v domácnostech.

Každý by měl začít sám u sebe

Projekt Nejsme líní apeluje na proaktivní přístup každého z nás. Podporuje myšlenku, že není správné říkat si – to se mě netýká, za to mohou jiní. Naopak, každý by měl začít sám u sebe. Často jde o jednoduché, ale velmi důležité věci. Proto se na fotografiích či krátkých videí objeví také maminka, která považuje za správné se svými malými dětmi uklízet nepořádek v přírodě, nebo školáci, pro které je samozřejmé třídit odpady včetně baterií.

Tyto příběhy budou od 9. září 2019 na instagramovém profilu #nejsmelini a FB profilu ECOCHEESE. „Uvítáme, pokud s námi další lidé budou sdílet své fotografie a videa s podtitulem Nejsme líní. Rádi je zveřejníme,“ dodává Eva Gallatová z neziskové společnosti ECOBAT, která projekt organizuje.

Na třídění krabička

V rámci projektu si zájemci mohou na www.ecocheese.cz zdarma objednat krabičku ECOCHEESE na třídění a skladování použitých baterií v domácnostech. Je to jeden z malých krůčků k aktivnějšímu třídění baterií. Má to velký smysl – díky recyklaci získáme ze 100 kg baterií 65 kg kovonosných surovin. Nezatěžujeme tak přírodu před zbytečnou těžbou nerostných surovin.

Dobré zprávy – měníme se k lepšímu

Podle průzkumu neziskové společnosti ECOBAT v posledních dvou letech 41 % lidí začalo nově nebo důsledněji snižovat množství plastů, které spotřebují. Celkem 35 % lidí méně plýtvá potravinami. Češi se také zlepšují v třídění odpadů – 35 % tvrdí, že začali nově nebo aktivněji třídit odpad. Zvyšuje se i ochota sbírat a recyklovat dříve okrajové komodity.

Například baterie v posledních dvou letech začalo nově nebo důsledněji třídit 28 % Čechů. V případě bio-odpadu jde o 25 % a u olejů o 23 % lidí. Při nákupu nápojů s sebou stále více Čechů preferuje opakovaně použitelné kelímky a omezuje jízdy autem (shodně 28 %). Více lidí se také zapojuje do úklidů v přírodě, ať už individuálně, nebo v rámci úklidových akcí jako je například projekt Ukliďme Česko. Roste počet lidí, kteří bio-odpad kompostují ve vlastním venkovním či interiérovém kompostéru, nakupují v prodejnách „bez obalu“ nebo si vyrábí vlastní ekologické výrobky jako jsou mýdla či sáčky na zeleninu. Jednoznačně přibývá lidí, kteří nejsou líní.


Evropský týden recyklace baterií

Evropský týden recyklace baterií proběhne 9.-15. září. Hlavním cílem je podpora povědomí evropské veřejnosti o důležitosti třídění a recyklace použitých baterií a akumulátorů. Je to také příležitostí odnést všechny vybité baterie, které doma najdeme, na jedno ze sběrných míst. Těch je v České republice již více než 20 tisíc. Datum 9. září se váže k narozeninám slavného italského lékaře a fyzika Luigi Galvaniho (1737), který se proslavil pokusy s takzvanou živočišnou elektřinou. Jeho badatelská činnost přivedla jeho současníka a oponenta Alessandra Voltu k sestrojení prvního galvanického článku. Princip tohoto článku se stal základním konstrukčním prvkem všech elektrických baterií a akumulátorů.

Foto: zdroj Ecobat

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert