Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Máte problém s elektroodpadem v obci? Víme, kam se obrátit

| autor: Pavel Mohrmann, Hana Tomášková0

Máte problém s elektroodpadem v obci? Víme, kam se obrátit

Požádali jsme Petra Číhala, obchodního ředitele společnosti Ekolamp, aby nám objasnil detaily okolo sběru elektroodpadu.

Co je preferovanou - ve sběru - komoditou Ekolampu a proč? Může Ekolamp sbírat i širší portfolio elektroodpadu?

Ekolamp, jak již vyplývá z jeho názvu, se historicky (tedy již od roku 2005) zaměřoval na sběr a recyklaci použitého elektrozařízení v oblasti světelné techniky. Jedná se tedy především o světelné zdroje, což jsou ta elektrozařízení, která přímo vydávají světlo, a které by běžný uživatel asi nazval „žárovkami“ nebo „zářivkami“. Dále to jsou samozřejmě i „svítidla“. Takto se označují ta elektrozařízení, která „drží“ světelné zdroje, ale sama světlo nevydávají. Tedy třeba lampa, lampička, lustr atd. Sběr a ekologická recyklace světelných zdrojů je obzvláště důležitá, protože se jedná o nebezpečný odpad. Tyto tzv. „zářivky“ a „úsporky“ totiž pro své správné fungování obsahují rtuť (pozn.: „úsporky“ jsou v zásadě kompaktní zářivky). Nicméně běžný uživatel není schopen rozeznat, které světelné zdroje rtuť obsahují a které ne, proto se všechny světelné zdroje sbírají dohromady. Nově od 1. 1. 2019 získal Ekolamp oprávnění i na sběr a recyklaci velkých a malých spotřebičů. Tedy praček, sušiček, vysavačů, holicích strojků, fénů a podobných zařízení.


Pokud má starosta problémy s kupícím se elektroodpadem na svém sběrném dvoru, jak se má zachovat?

Pokud město nemá doposud zřízené sběrné místo pro určitý typ elektroodpadu (tj. např. pro zářivky, televize, lednice atd.), starosta jednoduše navštíví webové stránky Ministerstva životního prostředí (MŽP). Zde najde kolektivní systém, který má oprávnění ke sběru příslušného typu elektroodpadu a požádá ho (nejlépe písemně e-mailem) o zřízení sběrného místa. Kolektivní systém je dle zákona povinen zřídit sběrné místo v každé obci, která ho o to požádá. Je vhodné dát do kopie žádosti i zástupce MŽP a ČIŽP (ladislav.trylc@mzp.cz, martin.zemek@cizp.cz). Pokud již obec zřízené sběrné místo má, ale odvoz elektroodpadu „vázne“, tak je nejlepší opět kontaktovat příslušný kolektivní systém a do kopie dát zástupce MŽP a ČIŽP (ladislav.trylc@mzp.cz, martin.zemek@cizp.cz).


Na koho se obracet v případě problémů s elektroodpadem primárně? Na svozovku?

Obracet se na svozovou firmu asi nemá příliš smysl. Svozové firmy jsou smluvní subjekty, které si kolektivní systémy najímají na svoz elektroodpadu. Nejlepší je kontaktovat příslušný kolektivní systém (nejlépe emailem), a do kopie dát zástupce MŽP a ČIŽP (ladislav.trylc@mzp.cz, martin.zemek@cizp.cz).

Foto: zdroj Ekolamp

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert