MAS Opavsko stvořilo Agenta MA 021, který veřejnosti přináší Den čisté dopravy

| autor: Hana Tomášková0

MAS Opavsko stvořilo Agenta MA 021, který veřejnosti přináší Den čisté dopravy

Doprava má být udržitelná

Den čisté dopravy proběhl v loňském roce  na Opavsku tak trochu netradičně. Cílem celodenní zábavně-vzdělávací akce bylo přilákat návštěvníky, kteří se nebojí přijmout myšlenku a odhodlání změnit dopravu na čistší a bezpečnější.

Proč právě téma dopravy? „Jsme venkovský region,“ upozorňuje Petr Chroust, ředitel kanceláře Místní akční skupiny Opavsko z.s., „s městem Opavou sdílíme mnohé páteřní dopravní trasy a infrastrukturu. Lidé musí dojíždět do měst za prací i do škol. Na venkově ubývají služby, doktoři, zubaři i další. Naopak lidé z měst sem jezdí relaxovat. Abychom snížili dopady z dopravy na životní prostředí a člověka, usilujeme o dopravu efektivní, čistou a tudíž udržitelnou.“

Důležitá je motivace

Spolek, jako je naše MAS Opavsko, nemá zákonodárnou ani výkonnou moc,“ říká Petr Chroust, „snažíme se na problémy upozorňovat, povzbuzovat a motivovat veřejnost v regionu k jejich řešení.“ A to není málo. Alespoň v podání MAS Opavsko. Proto vznikl Agent MA 021. Kdo to je? Někdo jako James Bond všedního dne. Agent s právem nabíjet, nabíjet ostatní odhodláním a motivací.

Součástí dne čisté dopravy byl také Ekozávod po památkách Opavského Slezska. Na startovní čáru se postavili Agenti MA 021, tedy všichni, kdo věří, že cestovat se dá i s menšími emisemi. Vítáni tedy byli chodci, cyklisté, uživatelé elektrokol a elektromobilů, případně aut na CNG nebo hybridních vozů, ale také běžci či například jezdci na koních nebo velbloudech. Principem závodu bylo v časovém limitu projet co nejvíce z určených 40 průjezdních bodů, kterými jsou památky Opavského Slezska, a zároveň dosáhnout co nejnižší produkce emisí CO2 na osobu.

Klíčovým partnerem MAS Opavsko, který Den čisté dopravy finančně podporuje, je Krajský úřad Moravskoslezského kraje.

Jak oslovit lidi?

Cílem akce bylo zaujmout co nejvíce lidí. MAS Opavsko proto zvolilo slogan Agent MA 021 – agent s právem nabíjet. Tomu odpovídá i provokativní plakátová fotografie.

Rozhodování, koho zvolit jako vizuální ikonu akce, nebylo jednoduché,“ vzpomíná Petr Chroust s odstupem času, „na známé televizní tváře jsme neměli rozpočet.“ Nakonec bylo rozhodnuto. Na fotografiích, plakátech a pozvánkách se objevili mladí zaměstnanci kanceláře MAS Opavsko, kteří hravou formou propagovali čistou a sociálně odpovědnou dopravu.

Zaměřeno na děti

Věková škála návštěvníků je široká, od malých dětí po seniory. Ale na děti, na ty jsme se opravdu hodně zaměřili,“ popisuje akci Petr Chroust, „nejvíce aktivit jsme vymýšleli právě pro ně, abychom zjistili, zda z nich jednou budou dobří agenti.“

Na akci probíhaly tvůrčí dílničky, soutěže, zájemci si mohli prohlédnout vystavené elektromobily (včetně tančící Tesly), elektrokola, různá další elektrická vozítka a komunální techniku. Děti si vyzkoušely jízdu na nejrůznějších jezdítkách, kárách, odrážedlech a koloběžkách. V malém stánečku (SWAP) bylo možné vyměnit si již nepotřebné drobnosti a zajistit jim tak další využití u nového majitele.

Abychom motivovali tu nejmladší skupinu, vyhlásili jsme pro školy a školky výtvarnou soutěž na téma: Jakým ekologickým vozidlem by přijel Elon?“ doplňuje Petr Chroust, „Elon je jednak narážka na Elona Muska zakladatele automobilky Tesla, ale také jde o jméno mimozemského maskota MAS Opavsko pro práci se školami.“

Klíčová je vlastní zkušenost

Na své si přišli všichni. Každý, kdo navštívil Den čisté dopravy, si mohl veškerá elektrická vozidla i vozítka vyzkoušet. Především tichá a dynamická jízda elektromobilem je nezapomenutelným zážitkem. Právě pozitivní zážitek by měl lidem otvírat dveře a podnítit jejich zájem o čistou dopravu. Dělá z nich další Agenty MA 021,“ uzavírá Petr Chroust.

Národní síť zdravých měst ČR

Akci Den čisté dopravy na Opavsku přiblížili také předseda Národní sítě místních akčních skupin a MAS Opavsko z. s. Jiří Krist a manažerka programu OPŽP a koordinátorka Místní agendy 21 Renata Veselská na konferenci Síťujeme a podporujeme obce, kterou uspořádala Národní síť Zdravých měst ČR v lednu letošního roku.

Foto: zdroj MAS Opavsko