Malé obce chtějí u skládkování zůstat co nejdéle. Je to nejlevnější

| autor: Hana Tomášková0

Malé obce chtějí u skládkování zůstat co nejdéle. Je to nejlevnější

Ve čtvrtek 14. 5. 2020 proběhne webinář na téma Aktuální situace v projednávání odpadových zákonů. Vystoupí zde Jan Maršák, ředitel odboru odpadů MŽP, Petr Havelka, ředitel ČAOH, primátor Statutárního města Kladno Dan Jiránek a Petr Špičák, technický ředitel SUEZ Využití zdrojů a.s.

Online seminář bude moderovat šéfredaktor Komunální a Průmyslové ekologiePavel Mohrmann. Ten nám v krátkém rozhovoru přiblíží možná úskalí nové odpadové legislativy.

Kde vidíte největší kolizi v projednávané odpadové legislativě a praxi v obcích?

Největší kolize, pakliže se tak dá říci, je určitě v oblasti výše poplatků za skládkování a jejich postupném zvyšování v čase. Především malé obce zastoupené Sdružením místních samospráv požadují mírnější variantu zvyšování poplatků. To je ale nejen podle mého, ale také podle investorů do nových technologií, a i českých a evropských ambic nedostačující.

Pak se samozřejmě diskutuje termín konce skládkování. Tam právě malé obce chtějí u skládkování, jako nejlevnější varianty nakládání s odpadem, zůstat co nejdéle. A co si budeme povídat, některé velké skládkařské společnosti je v tom mocně podporují.

Třetí vážná debata se točí kolem podmínek "třídící slevy". Obce a opět především ty malé, sdružené v SMS ČR, požadují mírnější podmínky a více variant. Aby byla sleva odstupňovaná podle míry třídění. V současném návrhu je to tak, že slevu na skládkovné dostane pouze obec, která plní. Neplnící obec nedostane slevu žádnou.

Jaké pozitivní změny odpadová legislativa obcím a městům přinese?

Pokud by legislativa platila v této formě, tak bych řekl, že z počátku to pro některé bude krev, slzy a pot. Osvícení starostové, kteří třídí již léta bio odpady, mají kreativní a vybroušený sběr a svoz tříděného a směsného odpadu, nebudou mít žádné problémy a vlastně se jich nový zákon ani nijak nedotkne. Jen si budou hlídat ekonomiku, kvalitu dodávaných služeb a počkají si na nějakou jinou technologii, než je skládka.

Obce s kvalitním odpadovým hospodářstvím s nově navrhovanou iniciativou nemají problém a ozývají se i hlasy, které by zvládli i ambicióznější legislativu.

Starostové, kteří nejsou tak osvícení a dosud se tolik svému odpadovému hospodářství nevěnovali, budou mít problém. A i měkčí kritéria, která by do navrhované legislativy vnesly pozměňovací návrhy, by jejich situaci moc nezměnila. Budou muset vyřešit velmi mnoho problémů. Pakliže nechtějí plundrovat obecní rozpočty či nebýt mimo zákon.

Ale opravdu doporučuji shlédnout čtvrteční debatu. Jsem si jist, že bude nad míru zajímavá.

Webinář se bude konat ve čtvrtek 14. 5. 2020 od 10 do 11:30 hod. Pořádá B.I.D. services.

Foto: redakce archiv