Lysá nad Labem zapojí občany do kompletní proměny odpadů

| zdroj: TZ JRK0

JRK_Načítání QR kódů - chytrá technologie třídění odpadů Lysá-1.jpg
zdroj: JRK

Moderní technologie zavádí do odpadového hospodářství město Lysá nad Labem v okrese Nymburk. Součástí modernizace obecních odpadů desetitisícového města je například výrazná modernizace slevového systému pro občany.

Informace o opadech pak budou načítány evidenčního systému. Díky tomu bude mít město mnohem lepší přehled o hospodaření s odpady. A od novinek si samospráva města slibuje i podstatně větší množství vytříděných odpadů a intenzivnější zapojení občanů Lysé.

V Lysé nad Labem bude modernizovaný chytrý systém evidence odpadů zapisovat slevy.

Informace o svezených pytlích pak bude načítat evidenční systém na sběrném dvoře. A i když pytle sváží popelářské vozy, můžou je sem přinést i sami občané. Ti mají do evidenčního systému přistup a můžou si tak kontrolovat množství odevzdaných odpadů i výši slevy.

Výhody pro občany

Město chce odpadové hospodářství rozvíjet dále. „Proměna odpadového hospodářství je pro Lysou nad Labem velmi důležitá. Prostřednictvím novinek chceme dosáhnout i vyššího zapojení občanů. Ti budou moci získat výhody, budou-li efektivně třídit. Nakládání s odpady proto bude účelnější a zároveň budeme – díky novému evidenčnímu systému – lépe připraveni na novou a přísnější odpadovou legislativu,“ vysvětluje Jana Kunrtová z Odboru zprávy majetku města.

Evidence jako komplexní řešení

Systém, který město Lysá nad Labem zavedlo, se jmenuje ECONIT a je součástí řešení společnosti JRK. Funguje jednoduše; jeho hardwarová část představuje nástroj na sběr dat – tedy mobilní terminál, který načítá QR kódy, a ta softwarová zase pracuje s daty. Technologie je přizpůsobená přesně na míru Lysé nad Labem.

O společnosti JRK Česká republika:

Firma nabízí nápaditá řešení, jak zlepšit nakládání s odpady. Má tři hlavní poslání: zvýšení míry třídění, předcházení vzniku odpadu a snížení množství směsného komunálního odpadu. Aby toho dosáhla, tak nabízí komplexní partnerství a řešení na míru pro každou obec. Více najdete na www.meneodpadu.cz