Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Liberecký kraj vybral dodavatele energií

| zdroj: Liberecký kraj0

elektrina7.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Dodávky silové elektřiny a plynu kraj pro příští rok zajistil přes dynamický nákupní systém. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. Znamená to hromadný nákup energií pro příspěvkové organizace, školy či nemocnice. Zařídí jej společnost ČEZ ESCO.

„Zodpovědností kraje je postarat se o veřejné služby, které zajišťuje. Zastropování cen energií nám umožnilo zajistit provoz našich příspěvkových organizací. Neplánujeme žádná omezení jejich provozu. Ředitelé mají za úkol zajistit standardní úsporná opatření, jaká nyní provádí každá odpovědná rodina a domácnost. Nákup energií na spotovém trhu má za cíl ušetřit peníze jak kraji, tak i státu,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„Nákup přes dynamický nákupní systém je druh zadávacího řízení, který je flexibilní, protože nám jakožto zadavateli umožňuje podle zákona o zadávaní veřejných zakázek reagovat pružně a rychle, než tomu například je v otevřeném výběrovém řízení, kde proces trvá někdy i čtvrt roku,“ uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Přehled nakupovaných energií přes dynamický nákupní systém, o kterém rozhodli krajští radní na svém mimořádném jednání:

  1. Elektrická energie (nízké napětí) pro příspěvkové organizace v celkovém objemu 8403 megawatthodin. Vysoutěžená provize obchodníka činí 240 korun za MWh.
  2. Zemní plyn (maloodběr) pro 228 maloodběratelů, a to v celkovém poptávaném objemu 17.385 megawatthodin. Provize obchodníka je ve výši 260 korun za MWh.
  3. Zemní plyn (velkoodběr), a to v celkovém poptávaném objemu 28.073 megawatthodin. Obchodníkova provize představuje 290 korun za MWh.

„Je to skvělá zpráva, jelikož se nám tento způsob nákupu osvědčil a Liberecký kraj tímto ušetřil 14 milionů korun,“ uzavřel Miklík.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Zlatý erb
Denios
Syba
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM