Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Liberecký kraj podpoří udržitelný rozvoj víc než půl milionem korun

| zdroj: Liberecký kraj0

penize01.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Více než šesti sty tisíci korun podpoří Liberecký kraj v rámci dotačního fondu program číslo 2.6 Podpora místní Agendy 21. Přesná částka činí 602 338 korun. Hodnocením prošlo 24 žádostí o dotaci v celkové výši 1 349 370 korun. Odsouhlasit to ještě musí krajští zastupitelé.

„Smyslem této podpory je popularizace a propagace konceptu udržitelného rozvoje, který chceme přenášet v konkrétních projektech do obcí, měst, mikroregionů, místních akčních skupin, podnikatelských subjektů i nestátních neziskových organizací v Libereckém kraji. Program je také zaměřen na podporu zapojování veřejnosti do plánování rozvoje regionu,“ popsal Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Původně bylo v  programu k dispozici 600 000 korun, díky tomu že se  po vyúčtování předchozího období podařilo ušetřit, navýšil se celkový objem na 602 338 korun. Přesto ale není vzhledem k celkové výši požadované dotace možné podpořit všechny projekty.

Na základě výsledků hodnocení doporučil Výbor hospodářského, regionálního rozvoje a rozvoje venkova Zastupitelstva Libereckého kraje podpořit 9 projektů v celkové výši 534 700 korun. Rovněž doporučil částečně podpořit 1 projekt ve výši 67 638 korun místo původní požadované částky 68 500 korun. Patnáct projektů kvůli nedostatku peněz v daném programu a nízkému bodovému hodnocení podpořit nelze.

Finance využijí například v Rokytnici nad Jizerou či Turnově pro činnost v rámci Sítě Zdravých měst. V základní škole v Osečné budou dotovat činnost školního parlamentu a v Hejnicích hodlají díky dotaci posílit komunikaci s obyvateli města.

Místní Agenda 21 představuje program konkrétních obcí, měst, regionů, který zavádí do praxe principy trvale udržitelného rozvoje při zohledňování místních specifik. Představuje proces, v němž je potřeba spolupráce veřejné správy s různými složkami místní společnosti – neziskovými organizacemi a spolky, podnikateli, provozovateli služeb, či třeba školskými zařízeními, zdravotnickými institucemi a řadou dalších subjektů, včetně lidí samotných.

Udržitelný rozvoj se definuje jako způsob rozvoje lidské společnosti, který uvádí v soulad hospodářský a společenský pokrok s plnohodnotným zachováním životního prostředí.  Za jeho koncepční základ lze považovat právě program Agenda 21, který přijala Organizace spojených národů v roce 1992 v Rio de Janeiru.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert