Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Liberecký kraj podniká všechny dostupné kroky proti rozšíření dolu Turów

| zdroj: Liberecký kraj0

Liberecký kraj podniká všechny dostupné kroky proti rozšíření dolu Turów

Nově se stížností obrátil na Evropskou komisi, přihlásil se jako účastník do povolovacích procesů v Polsku a podal žalobu proti změně územního plánu, která další těžbu umožňuje. Zároveň stále pokračuje sběr podpisů pod petici Evropskému parlamentu.

Polská strana v současnosti neposkytuje žádnou součinnost a nezákonný stav stále trvá. Navíc nově doplněn o nový proces povolení těžby o 6 let, který se snaží obejít nesouhlas České republiky i veřejnosti s rozšířením dolu.

Vzhledem k nezákonnosti takového postupu i dalším porušením unijního práva se proto Liberecký kraj nyní obrátil se stížnosti k Evropské komisi a doufá, že ta aktivně podpoří snahy České republiky ochránit zdroje pitné vody na české straně hranice. Na Evropskou komisi se obrátilo i Ministerstvo životního prostředí, které v těchto dnech jelo do Bruselu osobně prezentovat nezákonný postup Polska v kauze Turów.

Podle právní analýzy Frank Bold je záměr rozšíření dolu v přímém rozporu zejména s evropskou směrnicí o vodách. „Záměr má vyjednané výjimky pro nedosažení dobrého stavu vod jen do roku 2021. Navíc od roku 2027 již nebude obecně možné tyto výjimky dále udělovat. I přesto však PGE požaduje prodloužení těžby až do roku 2044, což je v přímém rozporu se smyslem i účelem té směrnice a takový záměr by tak rozhodně neměl být polským úřadem schválen,“ uvedl Jiří Vozák z Frank Bold Advokáti, právnické společnosti, již si najal Liberecký kraj.

Další závažná pochybení se pak týkají také změny územního plánu (směrnice SEA), posuzování vlivu záměru na životní prostředí a směrnice o odpovědnosti za životní prostředí.

Liberecký kraj pro obranu využívá také přímo polská řízení. Podal žalobu proti nezákonné změně územního plánu města Bogatynie u polského soudu a přihlásil se také jako účastník polského řízení o posouzení vlivu prodloužení těžby na životní prostředí (EIA). Kraj očekává, že bude mezi účastníky přijat, protože již dříve byla do procesu akceptována i česká pobočka organizace Greenpeace.

Už od prosince Liberecký kraj společně s dalšími deseti obcemi a Greenpeace ČR sbírá podpisy pod petici směřovanou Petičnímu výboru Evropského parlamentu. Signatáři žádají, aby Petiční výbor EP podnikl vyšetřovací misi do postižené oblasti, vydal k situaci své doporučení a předložil věc na plenárním zasedání Evropského parlamentu. Zároveň žádají, aby s ohledem na mnohá porušení unijního práva věc předložil i Evropské komisi k prošetření.

„Věřím, že se nám do konce ledna podaří sesbírat minimálně pět tisíc podpisů. Potřebujeme přesvědčit Petiční výbor Evropského parlamentu, aby se naším podáním zabýval. Zatím jsme zhruba v půlce, proto znovu vyzýváme občany, aby přidali svůj podpis k boji za záchranu pitné vody v regionu,“ sdělil hejtman Libereckého kraje Martin Půta. 

Petiční archy lze podepsat ve vestibulu budovy Krajského úřadu Libereckého kraje, na obecních a městských úřadech v Bílém Kostele, Černousích, Dětřichově, Frýdlantu, Heřmanicích, Hrádku nad Nisou, Chotyni, Chrastavě, Kunraticích a Višňové. Ale také u Greenpeace. Elektronicky je možné přidat svůj podpis k petici na stránkách www.stopturow.cz

Foto: Liberecký kraj

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert