Liberecký kraj postupně instaluje fotovoltaické elektrárny na svých budovách.Chápe se tím výzev, které současná, dynamicky se vyvíjející doba přináší. Jeho dlouhodobým záměrem je dosažení energetické soběstačnosti.
První z elektráren, která vznikla za pomoci evropských dotací, se nalézá na střeše Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou, její výkon činí 30,6 kWp a elektřina slouží pro spotřebu školy. Výdaje na výstavbu jsou ve výši dva miliony korun, z toho evropská dotace činí 964.744 korun.
Dalším dokončeným projektem spolufinancovaným Evropskou unií je instalace fotovoltaické elektrárny na objektu Krajského úřadu Libereckého kraje – budovy D, kde je instalována fotovoltaická elektrárna o výkonu 93,6 kWp. Náklady činí pět milionů, z toho dotace z Evropy představuje 1,5 milionu korun.
Malou elektrárnu pro výukové potřeby má též Mateřská škola a Střední škola v liberecké ulici Na Bojišti. Chystá se umístění elektrárny o výkonu až třiceti kWp na střeše Gymnázia Česká Lípa, elektrárna již pracuje na objektu výjezdové základny záchranářů v Hrádku nad Nisou.
Do budoucna by se sluneční elekrárny měly objevit na výjezdové základně Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje v Jablonci nad Nisou, v zařízeních sociální péče TEREZA v Benešově u Semil a Semilech a APOSS ve Vratislavicích nad Nisou, na střeše Muzea Českého ráje v Turnově. „Ta má být hotova v příštím roce,“ doplnil Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.
Ve výčtu nechybí ani fotovoltaiky, s nimiž se počítá na Střední škole gastronomie a služeb v Liberci a Centru odborného vzdělávání Libereckého kraje na Střední zdravotnické škole v Turnově.
„Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Přímá přeměna slunečního záření na elektřinu šetří nemalé finanční prostředky i životní prostředí,“ dodal hejtman Martin Půta.
Komentáře