Letošní rok zatím patří mezi ty nejteplejší za dobu měření

| autor: Pavel Zahradníček, Český hydrometeorologický ústav Brno0

mailchimp_rijen4
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Zatím všechny tři sezóny tohoto roku byly teplejší, než je dlouhodobý průměr 1961-2000, i když jaro můžeme spíše hodnotit jako normální.

Léto 2022 patřilo opět k těm extrémnějším a například v Brně to bylo čtvrté nejteplejší léto od roku 1800. Průměrná republiková odchylka teploty od dlouhodobého průměru byla +2,5°C. Vyšší odchylky byly zaznamenány směrem na západ na našem území, naopak na Moravě byla odchylka mírně nižší. Například na stanici Kuchařovice je od začátku roku teplota o 2,0°C vyšší než je dlouhodobý průměr, což znamená zatím druhý nejteplejší rok po roce 2007. S nástupem chladného podzimu, což je vidět na obr. 3, se předpokládá, že bude v pořadí klesat na nižší místa. Například v Hradci Králové je tento rok zatím až sedmý nejteplejší.

Léto bylo srážkově normální (107 %), ale opět jsme pozorovali značné prostorové rozdíly. Například v Praze pršelo o 70 % více, než je obvyklé. Naopak na Sokolovsku až o 40 % méně. V Čechách je vidět ostrá hranice s výrazně nadprůměrnými a podprůměrnými srážkami. Na relativně malém území je tady značný rozdíl. Na 57 % území republiky byly srážky nadprůměrné. Naopak na 18 % území spadlo o více než 20 % méně srážek, než je obvyklé. Od začátku roku je v mnoha zemědělských oblastech méně srážek, než je dlouhodobý průměr. Například v Kuchařovicích (Znojemsko) spadlo jen 87 % srážek, naopak v Doksanech 114 %.

Více informací o meteorologii, hydrologii a kvalitě ovzduší najdete zde.

Grafy:

chmibrno1b