Léto přináší i rozšíření počtu cyklobusů

| autor: Liberecký kraj0

Léto přináší i rozšíření počtu cyklobusů

„Letošní nabídka sezónních spojů, zejména cyklobusů má oproti loňskému roku řadu novinek,“vysvětluje Jan Sviták, náměstek hejtmana a dodává: „Například v Českém ráji došlo k vyhodnocení provozu z předchozích let a výsledkem je výrazné přetrasování linek i změna rozsahu spojů.“

Mezi novinky patří linka 392 z Liberce do Turnova a dále přes Vyskeř do Sobotky. Linka je určena především pro pěší výlety, ale může přepravit až 5 jízdní kol. V provozu bude od pátku do neděle a v celé trase bude platit integrovaný tarif IDOL. Provoz zahájí také víkendová cyklobusová linka 591 ze Semil do Rovenska a Troskovic. Prázdninový provoz zahajují také cyklobusy ze Středočeského kraje, které přesahují do Libereckého kraje, například linka 250071 z Mělníku do Doks zařazuje na vybrané spoje vlek s přívěsem na kola.

U velké části linek, které již o víkendech jezdí, dochází k rozšíření provozu i na pracovní dny nebo část pracovních dnů. Oproti původnímu plánu doznala dodatečně změnu ještě jedna letošní novinko a to cyklovlak z Liberce do Rovenska pod Troskami. Původně sobotní provoz je o prázdninách rozšířen i na neděle.

Cestující mohou v omezené míře využívat téměř všechny vlaky, které v Libereckém kraji zajišťují běžný provoz. Nabídka je však omezena do vyčerpání kapacity, z pravidla 5 kol, ale na linkách z Liberce do Harrachova, z Turnova do Jičína až 15 kol nebo z Liberce do Staré Paky 10 kol.

Nepočítáme-li autobusové linky zajíždějících nezávisle z jiných krajů je Liberecký kraj obsluhován 12 cyklobusovými linkami a 7 vyloženě sezónními linkami. Pro cestování za volnočasovými aktivitami však lze využít mnohem více linek jezdících v takzvaně celoročním provozu.

„Mnoho výletníků se domnívá, že pokud je propagován cyklobus, jsou z něj ostatní cestující vyloučeni,“ odhaluje Jan Sviták zažitý mýtus. „Autobus ve skutečnosti nabízí rozšířenou možnost přepravy o jízdní kola, ale je pochopitelně určen pro všechny cestující, tedy i ty bez jízdních kol.“

Kompletní přehled nabídky sezónních cyklospojů lze najít v tištěných brožurách vydaných Libereckým krajem a krajským koordinátorem dopravy KORID LK nebo na webu www.iidol.cz.