Lesy ČR obnovily v západních Čechách koryta toků a vybudovaly devět tůní

| autor: Lesy ČR0

Lesy ČR obnovily v západních Čechách koryta toků a vybudovaly devět tůní

Upravené přítoky i nové tůně příznivě ovlivňují vodní bilanci dvanáctihektarové údolní nivy. „Koryta mají dvoumetrovou šířku a 0,7 metrů do hloubky. Tůně zachycují vodu z drenážního potrubí. Šest průtočných přímo navazuje na koryto, zbývající tři neprůtočné jsou vyhloubeny samostatně,“ řekla Ivana Kučerová, vedoucí správy toků pro povodí Ohře z Lesů ČR.

Při stavbě se nepoužily betony, lomový kámen pouze pokrývá nátoky a přelivy zemních tůní, opevnění zemních koryt v namáhaných úsecích i v zaústění nových koryt do Mlýnského potoka. V místě se zachovaly mokřady. Vznikají únikem vody ze skruží u podzemních drénů – funkčních i zanesených. Některé jsou spojené s mělkými zemními koryty. „V tůních i mokřadech našli útočiště zvláště chránění živočichové, ptáci, obojživelníci, plazy i ryby a také zvláště chráněné rostliny,“ dodala Ivana Kučerová. Podnik na stavbu čerpal dotaci z Operačního programu Životního prostředí.

#VRACÍME VODU LESU je největší vodohospodářský program v historii podniku. Více než miliarda korun plyne do staveb, které zadrží vodu v lese i v krajině. Nyní Lesy ČR budují 73 nových nádrží, 292 obnovují. A přibývají další. Informace o projektech:  www.vracimevodulesu.cz.

Foto: zdroj Lesy ČR