Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Lesy ČR na Třebíčsku podcenily boj s kůrovcem

| zdroj: ČIŽP0

aktuality
zdroj: ČIŽP

Kůrovcová kalamita, která v posledních letech zasáhla Vysočinu, si stále vybírá svou daň, a to nejen na životním prostředí. Majitelé lesů mají zákonnou povinnost zpracovat napadené stromy tak, aby se kůrovec šířil dál co nejméně.

Nesplnění těchto povinností může mít neblahý dopad na okolní lesní porosty a také vyústit ve vysokou pokutu, jako tomu bylo v případě státního podniku Lesy České republiky. Česká inspekce životního prostředí lesnickému subjektu za neprovedení včasné asanace kůrovcového dříví a ohrožení životního prostředí v lesích uložila pokutu 3 053 000 korun.

Státní podnik, který obhospodařuje více než 1,2 milionu hektarů lesního majetku ve vlastnictví státu, svou nečinností v lesích na Třebíčsku od konce března 2020 až do konce července 2021 umožnil dokončení vývoje nových generací lýkožrouta a jejich rozšíření do okolí, jehož důsledkem bylo ohrožení a kácení dalších napadených stromů a prořeďování lesních porostů. Asanováno mělo být kůrovcové dříví o celkovém objemu 7 633 m3. „Není možné ani odůvodnitelné, aby státní podnik vykazoval v tomto ohledu naprosto nulovou aktivitu, a to ještě po tak dlouhý časový úsek. I s ohledem na jeho postavení jako lesnického subjektu a možnosti není toto jednání akceptovatelné,“ uvedl ředitel oblastního inspektorátu Havlíčkův Brod Jan Panský a dodal, že podnik měl a mohl využít vlastní výrobní kapacity a provést tak účinnější kroky, které by ve svém důsledku vedly k rychlejšímu a účinnějšímu zpracování kůrovcové kalamity. Inspekce navíc s podnikem v podobné věci, avšak v jiné lokalitě, již v minulosti jednou vedla přestupkové řízení, které vyústilo v pokutu tři a půl milionu korun.

V důsledku nečinnosti státního podniku vznikla holina, která nedokáže plnit celospolečenské funkce lesa a dále zhoršuje již tak velmi nepříznivou situaci v lokalitě. Spolu s existujícími holinami z předchozích let se jedná o více než 30 hektarů souvislé plochy. „Snaha o zastavení nebo alespoň o omezení rozpadu rozsáhlých lesních ploch a zachování lesního porostu by měla být ze strany státního podniku prvořadá,“ uvedl ředitel ČIŽP Petr Bejček.

Státní podnik Lesy ČR se proti rozhodnutí inspekce odvolal k Ministerstvu životního prostředí, to však uloženou pokutu potvrdilo v její plné výši. Pravomocnou se stala 2. května 2023. Polovina výše sankce je příjmem rozpočtu Státního fondu životního prostředí, druhá polovina pak příjmem rozpočtu obce, na jejímž území k přestupku došlo. Dle zákona č. 282/1991 Sb. o České inspekci životního prostředí a její působnosti v ochraně lesa mohla pokuta dosahovat výše až pěti milionů korun.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert