Lesy ČR letos zalesní největší plochu v historii

| zdroj: Lesy ČR0

aktuality.png
zdroj: Lesy ČR

Obnova státních lesů zrychluje.Lesy České republiky letos zalesní 21 tisíchektarů holin a vysadí rekordních 85 milionů sazenic. Je to zhruba o třetinu víc než v předchozím roce. Práce už začaly. Podnik obnovuje rozsáhlé plochy vytěžené kvůli suchu a kůrovcové kalamitě.

Ještě nikdy se lesy neobnovovaly tak rychle jako nyní. Zvládnutí kalamity i obnovy lesa je prioritou Lesů ČR.

Jsme rádi, že se nám daří podstatně urychlovat obnovu krajiny po kůrovcové kalamitě, která ohrožuje lesy už několik let. Včas jsme posílili produkci našeho semenářského závodu a napřeli maximum kapacit na sběr semen z loňské úrody. Díky tomu máme dostatek sazenic, především listnáčů.  Dokážeme proto podstatně urychlit sázení smíšených lesů nové generace. Odvrátili jsme hrozbu, před níž varovala řada lesnických odborníků, že nebude dostatek sazenic listnatých stromů. To považuji za velký úspěch. V lesích tak sázíme 67 procent listnáčů a 33 procent jehličnanů a v tomto trendu budeme pokračovat,“ říká generální ředitel podniku Josef Vojáček. Už loňská obnova 16 tisíc hektarů 74 miliony sazenic byla nevídaná.

Lesy ČR sází pestrou směs dřevin, která odpovídá podmínkám konkrétního místa. Lesy nové generace tak budou odolnější vůči změnám klimatu i škůdcům. V nižších polohách podnik sází především duby doplňované například lípou, habrem nebo javorem, ve středních polohách pak směsi buku, jedle, modřínu i smrku spolu s jasany i javory. Do horských oblastí patří smrk s bukem, jeřábem či javorem klenem. Ve vlhčích lokalitách se daří olším, na sušších místech s nižší zásobou živin borovicím.