Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Kvůli kůrovcové kalamitě narostl počet zvěře

| zdroj: Kraj Vysočina0

aktuality
zdroj: Kraj Vysočina

Tradiční jarní sčítání zvěře se letos na Vysočině uskutečnilo 4. února a výsledky sčítání jsou pak využívány pro následné plánování lovu zvěře. Naplánovaný odlov zvěře odráží celou řadu faktorů.

Lov je třeba nastavit tak, aby na jedné straně nedošlo ke snížení konkrétního druhu zvěře pod akceptovatelné počty, na druhé straně aby nedocházelo k přemnožení zvěře nad celospolečensky přijatelnou úroveň, kdy dochází k výraznému poškozování lesních i polních porostů.

Dynamika přístupu k jednotlivým druhům zvěře může být opravdu veliká. To lze doložit například na kormoránu velkém. Tento druh donedávna výrazně chráněn podle zákona o ochraně přírody a krajiny dosáhl takové populační hustoty, že jeho lov je dotačně podporován. K nárůstu početních stavů dochází však i u další zvěře. Kromě ustálených stavů srnčí zvěře rostou počty téměř veškeré spárkaté zvěře. „Růst početních stavů značné části spárkaté zvěře pozorujeme a budeme moci pozorovat, nově i v souvislosti s kůrovcovou kalamitou. Obrovské plochy holin postupně zarůstají trávou, náletovými dřevinami a keři a poskytují zvěři jednak vhodné podmínky pro kryt, zároveň oproti dříve neúživným monokulturním lesům výrazně zvyšují potravní nabídku. V zarostlých plochách se zvěř navíc velice obtížně loví a vyžaduje modifikaci přístupu uživatelů honiteb k lovu. Mnozí vlastníci si uvědomují nutnost výrazně snížit obecně vysoké stavy některých druhů zvěře, aby nedocházelo k nadměrnému poškozování obnovených lesních porostů. V rámci užívání honiteb upravují dosavadní praxi a navyšují odlov, mnohdy i výrazně. Jsou to příklady dobré praxe, kterou je třeba kladně ohodnotit,“ uvedl Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.

Ministerstvo zemědělství v rámci své působnosti dané zákonem č. 449/2001 Sb., o myslivosti, ve znění pozdějších předpisů, a na základě informací od orgánů státní správy myslivosti, držitelů honiteb a hospodařících subjektů o vyšších početních stavech spárkaté zvěře v některých částech České republiky, které neodpovídají úživnosti honiteb a mají negativní dopad na lesnické hospodaření, zemědělství a ochranu přírody, vydalo orgánům státní správy myslivosti (OSSM) a státní správy lesů doporučení ke snížení stavu zvěře jako metodický pokyn. Pokyn se týká všech druhů spárkaté zvěře včetně prasete divokého, jehož lov je v souvislosti s výskytem afrického moru prasat a nutností razantního snížení populační hustoty dále upraven mimořádnými veterinárními opatřeními Státní veterinární správy České republiky.

Image
Image (1)

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ