Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

KVÍZ: Víte, jak správně recyklovat elektroodpad?

| zdroj: TZ Ekolamp0

otaznik00.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Vyplňte kvíz a pomozte s průzkumem informovanosti spotřebitelů.

Když doslouží elektrospotřebič, lidé se musí správně rozhodnout, kam s ním. Způsobů, jak naložit s elektroodpadem, je mnoho. Znáte ty správné? Odpovědi se dozvíte v online kvízu společnosti Ekolamp dostupném na www.ekolamp.cz/cz/kviz či přímo zde.

Elektroodpad rozhodně není bezcenným odpadem. Valná většina vysloužilých elektrospotřebičů obsahuje plejádu hodnotných surovin, zejména kovů, které lze znovu využít. Kromě toho lze recyklovat i méně hodnotné materiály, jakými jsou například plasty a sklo.

Za elektroodpad lze považovat vše, co bylo při užívání napájeno elektřinou, bez ohledu na velikost zařízení: od tužkových baterií, žárovek, mobilů, televizí až po pračky, lednice či elektrické trouby.

Právě velikost zařízení a jeho materiálová skladba rozhodují o tom, kam s ním. V online kvízu dostupném na www.ekolamp.cz/cz/kviz či přímo zde zaškrtněte všechny možnosti, kam byste uvedené elektrospotřebiče odložili.

„Po vyplnění se dozvíte, jak se v recyklaci orientujete. Pozor, u některých spotřebičů je z uvedených možností pouze jedna správná, u některých dokonce až tři,“ upozorňuje Zuzana Adamcová ze společnosti Ekolamp, která se zabývá zpětným odběrem a recyklací vysloužilých světelných zdrojů, svítidel a dalších elektrozařízení.

Některá elektrozařízení obsahují nebezpečné látky, které by potenciálně mohly ohrozit životní prostředí. „Tyto látky je třeba odborně vyjmout a zlikvidovat. Některé druhy spotřebičů je proto třeba ukládat do speciálních kontejnerů již ve fázi jejich sběru,“ vysvětluje Zuzana Adamcová.

Místa pro sběr elektroodpadu jsou pro občany k dispozici ve většině obcí. V kvízu však nejsou všechny možnosti uvedené, jako například možnost vrácení spotřebiče při nákupu nového zařízení či vrácení do prodejny elektra. „Snažíme se zjistit, jaké mají lidé povědomí o správné likvidaci v okamžiku, kdy nákup nového elektrozařízení neplánují,“ uzavírá Zuzana Adamcová ze společnosti Ekolamp.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT