Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Kvalitu vody ve Stříbrném rybníce by mohli zlepšit candáti

| zdroj: Hradec Králové0

28783476602_676a301bb6_c
zdroj: flickr.com

Kvalita vody ve Stříbrném rybníku by se měla postupně začít zlepšovat, pomoci mají roční candáti obecní. Zhruba 500 těchto ryb vypustili hradečtí lesníci do jeho vod. Candáti by díky přirozenému potravnímu řetězci měli přispět k udržení stabilního množství planktonu ve vodě, který je potřebný pro eliminaci sinic.

„Stříbrný rybník je oblíbeným místem ke koupaní, na jeho břehu se nachází areál kempu, který každoročně navštíví tisíce až desetitisíce lidí. Bohužel voda v rybníce nám posledních pár let dělá starosti, protože se v ní v létě pravidelně vyskytují sinice. Neustále řešíme, jak by bylo možné kvalitu vody zlepšit, řešení jsme našli hned několik, tak jsme začali od toho nejšetrnějšího a v podstatě i nejméně časově a finančně náročného,“ uvádí náměstek primátorky pro oblast životního prostředí Adam Záruba.

Areál kempu včetně Stříbrného rybníka spravují Městské lesy Hradec Králové. Právě hradečtí lesníci během dnešního dne vypustili 500 candátů, kteří by měli přispět k přírodní rovnováze. „Jedná se o roční candáty obecné, kteří nyní váží zhruba 250 gramů. V této fázi vývoje se živí převážně jikrami bílých ryb, jako jsou perlín, plotice nebo cejn. Právě tyto bílé ryby se naopak živí planktonem, který se zase živí sinicemi. S ohledem na potravní řetězec jsme proto museli posílit predátory v rybníce, aby byla opět nastolena přírodní rovnováha a voda v rybníce dosahovala standardní kvality,“ popisuje ředitel Městských lesů HK Milan Zerzán.

Ke kvalitě vody přispívá ale i řada dalších faktorů. Těmi je zejména počasí a kvalita vody ze Stříbrného potoka, který do rybníka přitéká. „Vlivem globálního oteplování zaznamenáváme během letních měsíců v posledních letech čím dál větší počet tropických nocí. Během takových období se teplota vody v rybníce může ve vyšších vrstvách vyšplhat až na 30 stupňů Celsia, a voda se pak rychleji ‚kazí‘. Důležitou roli hraje také množství srážek,“ doplňuje náměstek Záruba.

Kromě Stříbrného rybníka vypustí lesníci během těchto dnů dalších 500 ryb také do dalších rybníků, které spravují. Candáti obecní zamíří například i do přírodního koupaliště Biřička nebo rybníka Datlík.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert