Krušné hory jsou významným zdrojem průmyslových surovin, ukáže přednáška

| zdroj: Karlovarský kraj0

landscape-tree-wilderness-mountain-snow-winter-674617-pxhere.com
zdroj: pxhere.com

Patříte mezi milovníky Krušných hor a chtěli byste se dozvědět něco více o geologických zajímavostech, vážících se k jejich území? Pak si určitě nenechte ujít přednášku geologů Petra Rojíka a Radka Černého, která je věnovaná zdejším průmyslovým surovinám. Akce se uskuteční již tuto sobotu 27. ledna v prostorách Královské mincovny Jáchymov od 17 hodin.

Z pohledu geologie jsou Krušné hory bezesporu pestrým a bohatým územím. Vynikají nerudními neboli průmyslovými surovinami, jako jsou kaolín, křemen a živec, bez kterých by nevzniklo porcelánové a sklářské impérium kolem Karlových Varů. Našli byste zde ale i stavební kámen, čedič pro slévárny, vápence a dolomity pro hutní provozy, přírodní barviva, cihlářské suroviny, drahé a dekorativní kameny. Zvětrávající horniny stoupajících Krušných hor veskrze poskytly zdrojový materiál pro světoznámé suroviny na obvodu pohoří.

Přednáška, na kterou jste zváni v sobotu do Královské mincovny Jáchymov, je pokračováním cyklu „Krušné hory— malé pohoří světového významu“. Cyklus se koná v rámci propagace zápisu Hornického regionu Erzgebirge/ Krušnohoří na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.